An overiview of private pension systems with a comparative analysis for Turkey
Özel emeklilik sistemlerinin incelenmesi ile Türkiye için karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 152495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ İLE TÜRKİYE İÇİN KARŞILAŞTIRMALI BİR ANALİZ Bu tezin amacı, dünyadaki özel emeklilik uygulamaları ışığında Türkiye'de yeni kurulmuş olan özel emeklilik sistemim incelemektir. Öncelikle özel emeklilik uygula malarıyla ilgili dünya genelindeki değişik düzenlemeler incelenmiş ve sistemlerin işleyi şini ve başarısını etkileyen temel parametreler ortaya konmuştur. Daha sonra bu parametreler kullanılarak, sistemin performansını yansıtan göstergeler belirlenmiştir. Sistemin işleyişi ve katılımcı profili için yapılan varsayımlar kullanılarak senaryo ana lizi yöntemiyle sistemin bireylere sağladığı faydalara ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Buna göre, sistemin kesinti oranları yüksek olmakla birlikte, bireylere yeterli emeklilik birikimi sağladığı görülmüştür. Ayrıca, senaryo analizleri sırasında öngörülen reel getiri düzeyleri, değişik fon kompozisyonları için, Türkiye pazarında yer alan farklı yatırım araçlarının geçmiş dokuz yıllık verileri üzerinden Markowitz modeli kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN OVERVIEW OF PRIVATE PENSION SYSTEMS WITH A COMPARATIVE ANALYSIS FOR TURKEY The objective of this thesis is to analyze the newly established Turkish private pension system in the light of the private pension experiences throughout the world. Firstly, private pension systems in the world are overviewed, and the main parameters and regulations, which affect the functioning and success of private pension systems, are identified. Then, by using these parameters, the indicators reflecting the system performance are determined. By varying the assumptions regarding the functioning of the system and the participant profile, and by implementing a scenario analysis, results are obtained for the benefits of the system for individuals. It is seen that the system yields sufficient pension benefits for the individuals, although it has high charge ratios. In addition, the real return levels presumed for the scenario analyses are investigated for different fund compositions by employing the Markowitz model based on the past data of nine years of various investment instruments in the Turkish market.