Analog design automation system performance estimation
Analog tasarım otomasyon sistemi performans tahmini
  1. Tez No: 152499
  2. Yazar: ENGİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET ANALOG TASARIM OTOMASYONU PERFORMANS TAHMİNİ Tümdevre teknolojisindeki büyük gelişmeler, artan kompleks yapılar ve beraberinde talep edilen fonksiyonlara bağlı olarak bazı tasarım problemleri getirmiştir. Buna bağlı olarak tümdevre tasarımı yapanlar daha fazla mühendisi işe alma girişiminde bulunmuşlardır. Ne var ki çözüm bu değildir. Çözüm verimliliği artırmak olmalıdır. Bu yüzdendir ki, verimliliği ve üretkenliği artıran analog otomasyon gereçleri, tümdevre üreticileri tarafından ilgi çekici bir çözüm olmuştur. Ayrıca, performans tahmini gereçleri kullanarak uygulanabilir olmayan veya istenilene uymayan devrelerin optimizasyonu için zaman harcanmaz. Bu tezdeki çalışma, EKV tranzistor modelinin analitik tasarım denklemleri kullanarak, performans belirtimlerinin giriş sınırlarının koşullarını sınırlandıracak, performans tahmin gerecini geliştirmektir. Bu tezde, böl ve ele geçir stratejisi uygulanmıştır. Analog öbekleri, alt öbeklere bölmek problemi basitleştirmektedir. EKV modelinin denklemleri, öbeklerin tiplerine ve birbirini izleyen öbeklere göre alt öbeklere uygulanmıştır. Sonuçta, ana öbeğin denklemleri, tasarım belirtimlerini, tasarım parametrelerine bağlayan denklemler tarafından elde edilmiştir. Performans tahmin sistemi tasarlanmış ve benzetim sonuçlan sistemin gerçek tasarım için yararlı olduğunu göstermiştir. Görülmektedir ki, analog tasarım otomasyonu için gerekli bilgiler performans tahmin gereci tarafından hızlı bir şekilde elde edilmiştir. Buna bağlı olarak analog tasarım otomasyon sistemi amaçlandığı gibi hızlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALOG DESIGN AUTOMATION“PERFORMANCE ESTIMATION”Great advances in IC technology have brought along some design problems due to the increasing complexity and ever-greater demands on functionality. According to this, IC designers have attempted to employ an increasing number of engineers. However this is not a solution to the problem. The solution should be an increase in productivity. Therefore, automatic analog design tools which increase the efficiency and productivity, have became an attractive solution for integrated circuits (IC) providers. Furthermore, there is no need to spend time for optimization of unfeasible circuits or circuits which can not meet specifications that can be detected using performance estimation tools. The work in this thesis is to develop a performance estimator tool, which uses the analytical design equations of the EKV transistor model in order to limit the input boundary conditions for the performance specifications. In this thesis, a divide and conquer strategy is applied. Dividing the analog blocks into sub-blocks, the problem becomes simpler. EKV model equations are applied to the sub-blocks according to the block types and the succeeding block. Eventually, the main analog block equations are found by relating design specifications to the design parameters. A performance estimation system has been designed and simulation results show that the system is very useful for the actual design. It has been seen that necessary information for the ADA (Analog Design Automation) system is obtained very fast from performance estimation system. Related to this, the speed of the ADA system increases as intended.