Stroge structures for XML based multi application smart card
XML bilgiye dayalı çok uygulamalı akıllı kartlar için veri yapıları
- Tez No: 152501
- Danışmanlar: PROF. DR. TAFLAN GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET XML BİLGİYE DAYALI ÇOK UYGULAMALI AKILLI KARTLAR İÇİN VERİ YAPILARI Akıllı kart, kredi kartı boyutlarında, işlem yapabilme yeteneğine ve belleğe sahip entegre devre taşıyan, plastik karttır. Akıllı kartlar günümüzde bazı uygulamarda kullanılmaktadır. Gelecekte yaygınlaşması ve farklı amaçlar için kullanılması beklenmektedir. Akıllı kartlar veri ve uygulama (program) tutabilir. Birden fazla uygulama aynı karta yüklenebilmektedir. Çok uygulamalı akıllı kart birden fazla amaç için kullanılabilir; çünkü birden fazla uygulama aynı kartta tutulur. XML, metinsel bilgiyi belli bir hiyerarşide tutmak için tasarlanmış, kendi kendini tanımlayan bir dildir. XML kendi kendini tanımlayan ve ortamdan bağımsız doğası sebebiyle; veri gösterimi, veri depolaması ve veri iletişiminde kullanılmaktadır. Bu sebeble biz bu projede XML veri formatım sağlık ve trafik uygulamalarının bilgilerinin depolamasında ve gösteriminde kullanmayı tercih ediyoruz. Bu projede, çok uygulamalı akıllı kart, XML ve XML agent teknolojilerini birleştirmekteyiz. Amacımız sağlık ve trafik uygulamalarını tutan, hızlı ve verimli, XML bilgiye dayalı çok uygulamalı akıllı kart tasarlamak ve teklif etmiş olduğumuz veri yapılarının, sorguları hızlı ve verimli bir şekilde çalıştırmasını sağlamaktır. XML agent teknoloji bizim teklif etmiş olduğumuz veri yapılarını kullanarak XML bilgiyi işleyip akıllı kartın dosya sistemine aktarmak için kullanılır. XML agent aynı zamanda kartın sorgulanması sonucunda oluşan bilgiyi XML formatına çevirmek için de kullanılır. Biz teklif ettiğimiz her bir veri yapısını gerçekleştirdik ve her birinin ne kadar hızlı ve verimli olduğunu göstermek için performans değerlendirmesi yaptık. İlginç sonuçlar ve teklif edilen veri yapılarıyla ilgili detaylı bilgiler de bu projede sunuldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STORAGE STRUCTURES FOR XML BASED MULTI APPLICATION SMART CARD Smart card is a credit card sized plastic card embedded with an integrated circuit chip, which provides processing capability and memory storage. Smart cards have been used for some applications today. Smart cards are expected to spread and be used for different purposes in the future. Smart cards can store data and applications. Several applications can be loaded on to the same card. Multi-application smart card is used for more than one purpose as multiple applications are held on the same card. XML (Extensible Mark-up Language) is a self-defining language, designed to store textual data in a hierarchical structure. Because of this self-describing and platform independent nature, XML is accepted and used for data representation, storage and exchange. Thus, we prefer XML as data format for storage and representation of the data of health and traffic applications for this project. In this project, we combine multi-application smart card, XML, and XML agent technologies. Our objectives are to design efficient XML based multi-application smart card that holds health and traffic applications, and enable the proposed storage structures to process selection, projection, and join queries efficiently. XML agent technology is used for the purpose of parsing and mapping XML data to the relational files on the smart card file system using our proposed storage structures. It is also used for converting the data of the query result extracted from smart card into XML format. We implement each storage structure we proposed, and show effectiveness of each storage structure making performance evaluations. Interesting results and insights of our proposed structures are also presented in this project.