A study on CFA piling
CFA zemin kazıkları üzerine bir çalışma
- Tez No: 152500
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET CFA ZEMIN KAZIKLARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Bu çalışma, SDB (Sürekli Delgi Burgusu) zemin kazıklarının kohezyonsuz zeminlerdeki uygulaman, avantajları, dezavantajları, yapım aşamaları, dizayn yöntemleri, yapım aşamalarının izlenip kaydedilmesi ve test edilmesi üzerine yoğunlaşmıştır. SDB kazık yöntemi ayrıca bir proje üzerinde de dizayn ve performans kriterleri açısından ve uggun dizayn yöntemi bulabilmek için incelenmiştir. SDB zemin kazıklarının asıl amacı daha ucuza, daha hızlı ve daha sağlam zemin kazıklan yapmaktır. Zemin kazıklarının yapım aşamasını görüntülemek, performansını ve devamlılığım test etmek için imalat ekipmanlarına monte edilmiş monitörleme ve test yöntemleri vardır. SDB zemin kazıklarında oluşabilen beton devamsızlığının ve taşıma kapasitesinin dizay edilen taşıma kapasitesinden düşük olmasının nedenlerini anlamak için SDB kazıklarının yapım aşaması monitörlenip kaydedilir. SDB zemin kazıklarının dizaynlan incelenmiş ve daha önce geliştirilmiş olan ampirik formüller gözden geçirilmiştir. Reese ve 0,Neill'in ampirik formülünü modifiye ederek elde edilen yeni bir dizayn formülü detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Da dizayn yöntemi de (basitleştirilmiş zemin mekaniği analizi ve yeni dizayn formülü) Birleşik Arab Emirlikleri'ndeki Al Attar Tower Carpark Projesi'nin SDB sistemiyle yapılan zemin kazıklanyla karşılaştınlmıştır. Bu proje kapsamında iki adet statik yükleme testi gerçekleştirilmiş ve test sonuçlarından elde edilen kazık kapasiteleri dizayn edilen değerlerle karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A STUDY ON CFA PILING This study is focused on Continuous Flight Auger (CFA) piling system at cohesionless soils as their advantages, disadvantages, construction process, design approaches, monitoring and testing. CFA piling system has also been studied on a case study to evaluate design and performance criteria and to access the available design criteria. The main purpose of CFA piles is to construct piles with low cost, high speed of construction and with better performance. There are monitoring and testing systems attached to the construction rig to monitor the construction of a pile and testing capacity and continuity of a pile. The construction stages are monitored to understand the reasons why there are discontinuities and why the capacities of piles are lower than designed for some CFA piles. Design of CFA piles has been studied; empirical formulas that have been developed in the past are reviewed. A new design approach which is modified empirical approach of Reese and O'Neill is explained in detail. Two design approaches, simplified soil mechanics method and new design approach, are compared with a case study, Al Attar Tower Carpark Project, in UAE. Two static load tests have been performed on CFA piles at this project and the pile capacities from the test results have been evaluated and compared with designed values.