The effect of tendon bond length of prestressed ground anchors to the stability of anchored retaining systems
Öngermeli ankrajlarda ankraj kök boyunun şev stabilitesine etkisi
  1. Tez No: 152502
  2. Yazar: HAKKI ORAL ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET ONGERMELI ANKRAJLARDA ANKRAJ KOK BOYUNUN ŞEV STABİLİTESİNE ETKİSİ Öngermeli ankrajlar, esas olarak yanal taşıyıcı zeminleri güçlendirmek için kullamlmaktadrr. Öngermeli ankraj teknolojisi, ilk olarak 1930 larda denendikten sonra popülarite kazandı ve bugün, ankrajlı yapılar hem geçici hem de sürekli stabilite problemlerinde ekonomik çözümler sunmaktadır. Öngermeli bir ankraj da, ankraj çeliği ankraj m öngerilme elemanı olup enjekte edilmiş harçlı ve harçsız kısımlardan oluşur. Harçlı kısmı, ankraj çeliğinin kök boyu diye adlandırılır ve uygulanan çekme kuvvetini zemine iletir; harçsız kısım ise serbest ankraj çeliği boyu adı altında, dayanım kuvvetini kök boyundan yapının cephe kaplamasına aktarır. Bu tez çalışmasında, ankraj çekme testleri ve arazide yapılan testlerin şev stabilite tekniği kullanılarak analizi yapılmıştır. Hem arazi testlerinde hem de stabilite analizinde, ankraj kök boyunun ankrajlı yapıların stabilite açısından emniyet katsayılarına etkisi analiz edilmiştir. Ankraj çekme testleri sonuçlarına göre, serbest ankraj çeliği boylan kabul koşullarına uymayan ankraj ların kök boylarının proje (tasarım) kök boyundan daha uzun veya kısa oldukları saptanmışta. Literatürde öngermeli ankrajlar için bir proje ankraj kök boyu değeri elde edilmiştir. Kök boyunun proje kök boyundan kısa olmasının stabilite emniyet katsayısını değerce azalttığı aşikar olmakla beraber, bilgisayar yazılımı yardımıyla yapılan stabilite analizi sonucunda, toplam ankraj çeliği boyunu değiştirmeden kök boyunun daha uzun olarak hesaplanması, emniyet katsayısında değerce azalmaya sebep vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECT OF TENDON BOND LENGTH OF PRESTRESSED GROUND ANCHORS TO THE STABILITY OF ANCHORED RETAINING SYSTEMS Prestressed ground anchors are mainly used for reinforcing lateral earth support systems. Prestressed ground anchorage technology has become popular just after they were first used in 1930s and today anchored systems are designed offering economical solutions to both temporary and permanent stability problems. Tendon steel of a prestressed anchor is the prestressing element and it consists of grouted and ungrouted parts. Grouted part is the tendon bond length that transmits the applied tensile load to the ground and ungrouted part is the free tendon length that transfers the resisting force from the bond length to the facing. In this thesis, pull-out tests and an analysis of field tests using slope stability technique were performed. The e ffect of tendon bond length to the factor of safeties of anchored retaining systems was analyzed in both field tests and stability analysis. According to the pull-out tests, anchors that did not satisfy the acceptance criteria had much longer or shorter tendon bond length values than the design bond length. In the literature research, a designed tendon bond length value was obtained for prestressed ground anchors. Even though tendon bond lengths shorter than the design value reduce the factor of safety, the result of the conducted analysis and software computations indicate that also an increase in bonded length causes a reduction in the factor of safety.