Genotype-phenotype correlation in cystic fibrosis and gene localization in seckel syndrome and pectus carinatum
Sistik fibrozis hastalığında, genotip-fenotip bağlantısının kurulması ve sekel sendromu ve pektus karinatum için gen bölgelerinin belirlenmesi
- Tez No: 112121
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TOLUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
VI ÖZET SİSTİK FİBROZİS HASTALIĞINDA, GENOTİP-FENOTİP BAĞLANTISININ KURULMASI VE SEKEL SENDROMU VE PEKTUS KARİNATUM İÇİN GEN BÖLGELERİNİN BELİRLENMESİ Gen mutasyonların saptanması hastalığın patogenetiğinin anlaşılması ve genotip ile phenotip arasında bağlantı kurulmasına yardım eder. Türk toplumunda Sistik fibrozise (CF) yol açan mutasyonların belirlenmesi amacı ile 166 farklı CF kromozomunda genin kullanım bölgesi ile ekson-intron sınırlan taranarak 126'sında 37 farklı mutasyon saptandı ve 8 yeni mutasyon bulundu. Bunlardan 5 tanesi missens mutasyonu (K68E, Q493P, E608G, VI 1471 and D891G), ikisi ekson-intron bağlantı bölgesi mutasyonu, (406-3T->C and 3849+5G-+A), bir tanesi de büyük bir delesyondur (CFTRdelel7b,18). Bu bulgular CFTR bölgesinde bugüne kadar kaydedilen en yüksek genetik heterojenliğin Türk toplumunda olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumumuzda çok sık görülen akraba evliliği gözönüne alındığında, hastaların çoğunun heterozigot olması beklenmedik bir durumdur. CF sadece Avrupa kökenli toplumlara özgü bir hastalık olarak düşünüldüğünden, bu durum öngörülenden fazla bir taşıyıcı sıklığı olasılığım düşündürtmektedir. Mutasyonların ne tür farklı klinik bulgulara yol açacağı toplumumuzda ilk kez yapılan genotip-fenotip bağlantı analizi ile değerlendirilmiştir. Nadir bir hastalıktan sorumlu genin ilk yerinin, sonra da kendisinin belirlenmesi bağlantı analizi yöntemi ile o hastalığın moleküler temelini aydınlatmaya yardımcı olur. Homozigotluk haritalaması akraba evliliği yapmış geniş ailelerde nadir otozomal çekinik hastalık genlerinin yerlerinin saptanması için güçlü bir yöntemdir. Bu yöntem kullanılarak iki nadir hastalığın, Sekel sendromu ve pektus karinatumun genlerinin yerleri belirlenmiştir. Buna karşın azospermiye yol açan etkileyici bir genin yerini arama çalışmasında olumlu sonuç alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENOTYPE-PHENOTYPE CORRELATION IN CYSTIC FIBROSIS AND GENE LOCALIZATION IN SECKEL SYNDROME AND PECTUS CARINATUM Identification of gene mutations is essential for understanding the pathogenesis of the disease and assessment of correlation between genotype and phenotype. In order to determine the spectrum of cystic fibrosis (CF) mutations in the Turkish population, 166 unrelated Turkish CF chromosomes were analysed in the entire coding sequence and the exon-intron boundaries. Thirty-seven different mutations were detected in 126 (75%) of them. Eight novel mutations were identified: five missense (K68E, Q493P, E608G, VI 1471 and D891G), two splice-site (406-3T-»C and 3849+5G-*A), and one a large deletion (CFTRdelel7b,18). The data revealed that among the populations the Turkish population had the highest genetic heterogeneity at the CFTR locus, studied so far. The observation that most of the patients were compound heterozygotes was unexpected, considering the high rate of consanguinity. Hence, the results point out to a much higher carrier frequency in our population than had been expected, since the disease is believed to be common only in the populations of European descent. The extent to which various mutations contributed to clinical variation in CF was evaluated by a genotype-phenotype correlation for the first time in our population. Linkage analysis and subsequent identification of a gene responsible for a rare disorder will facilitate understanding the molecular basis of the disease. Homozygosity mapping has proven to be a powerful tool for the localization of rare autosomal recessive disorders in large consanguineous families. Using this approach, genes responsible for two rare disorders, Seckel syndrome and pectus carinatum, were localized. However, no result was obtained from the search for a modifier gene for azoospermia.