Site response and settlement of buildings in Adapazarı basin
Adapazarı'nda dinamik zemin davranışı ve binalarda gözlemlenen oturmalar
- Tez No: 152521
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET ADAPAZARINDA DEPREMSEL ZEMİN REAKSİYONU VE BİNALARDA GÖZLEMLENEN OTURMALAR Moment büyüklüğü (Mw) 7.4 olan Kocaeli depremi, eski bir göl yatağı ve taşkın havzası üzerine kurulmuş bulunan Adapazan'm vurdu. SKR istasyonunda doğu batı doğrultusunda maksimum yer ivmesi 0.4 lg olarak ölçüldü. Ana deprem Adapazarı şehir merkezinde yumuşak zemin üzerinde alet yetersizliği nedeniyle ölçülememiştir. Artçı şok istasyonlardan biri olan İMAR, SKR istasyonunun hemen yanma ve yumuşak kaya üzerine yerleştirilmiştir. HAST diye isimlendirilen diğer bir istasyon ise şehir merkezinde yumuşak zemin üzerine yerleştirilmiştir. Büyüklüğü 5.8 olan bir artçı şok bu istasyonlar tarafından kayıt edilmiştir. Lineer olmayan bir reaksiyon analizi yapabilmek için gerekli zemin parametreleri toplandıktan sonra DMOD programı giriş verileri hazırlandı. İMAR istasyonundaki ivme zaman grafiğini verilerek HAST istasyonundaki ivme zaman grafiği tahmin edildi. Tahmin edilen bu grafik gerçekte ölçülen ivme zaman grafiği ile karşılaştırıldı. Ölçülen değerler ile hesaplanan değerleri örtüştürünceye kadar analitik zemin profili değiştirildi. Bu profile SKR istasyonunda ölçülen ana deprem girdi olarak girilerek yumuşak zemin üzerindeki ivme zaman grafiği tahmin edildi. Maksimum yatay yer ivmesi 0.3g olarak bulundu. Binaların katkısı olmaksızın sıvılaşmamn çoğu yerlerde mümkün olamayacağı ortaya konuldu. Bu durum, açık arazide sıvılaşmaya sebep olabilecek kadar birim deplasmanların oluşmayacağı ile açıklandı. Ölçülen bina deplasmanlarının yaklaşık %50 sinin sıvılaşma kaynaklı olduğu, geri kalan % 50 sinin ise binayı destekleyen zeminin yanal hareketlerinden kaynaklandığı gösterilmiştir. Yanal deplasman, Nevvmark'ın kayma bloğu yaklaşımı ile hesaplanan ivme zaman grafiği kullanılarak tahmin edildi. Kritik kayma ivmesi basitleştirilmiş Coulomb kamaları kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SITE RESPONSE AND SETTLEMENTS OF BUILDINGS IN ADAPAZARI BASIN The moment magnitude (Mw) 7.4 Kocaeli, Turkey, Earthquake struck the city of Adapazari, which is situated on an old lake bed and floodplain. The largest horizontal acceleration was 0.41g, recorded at station SKR. Ground motion was not recorded on soft soil at the downtown of Adapazari during the earthquake. One of the aftershock stations (TMAR) was on soft rock and collocated with the SKR station that recorded main shock. The other one (HAST) was on soft soil and located at the downtown. A magnitude of 5.8 aftershock was recorded by these stations. Analytical soil profile was adjusted in such a way that the recorded aftershock motion at HAST station was matched when the recorded motion at IMAR station was given as input to DMOD program. Maximum ground acceleration was calculated to be 0.3g for main shock on soft soil. It was explained that liquefaction was mostly not possible without additional base shear developed due to the response of buildings since there was not enough strain to create liquefaction in the free field. That was because softer liqueflable materials were surrounded by stiffer matrix. In fact, strain time history from site response analysis showed limited strains'. It was shown that about 50% of the observed building settlements was liquefaction induced and about 50% occurred due to lateral movement of underlying soils. The amount of lateral movement was predicted by using Newmark's sliding block analogy with the estimated acceleration time history on soft soil.