Bond fatigue behavior of reinforced high strength concrete under cyclic loading
Tekrarlanan yükler altındaki yüksek dayanımlı betonarme elemanlarda aderans yorulması
  1. Tez No: 152522
  2. Yazar: ÖZGÜR YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI ÖZET TEKRARLANAN YÜKLER ALTINDAKİ YÜKSEK DAYANIMLI BETONARME ELEMANLARDA ADERANS YORULMASI Bu çalışmanın amacı, tekrarlanan yükler altındaki yüksek dayanımlı betonarme elemanlarda aderans yorulması davranışını incelemektir. Bu amaçla yüksek dayanımlı dışmerkezli çekip-çıkarma deney elemanları farklı tekrarlı yükleme düzeylerinde göçene kadar test edilmişlerdir. Elemanlar 16 mm çapında BÇIIIa nervürlü beton çeliği ile donatılmış olup hedeflenen beton basmç dayanımı 80 MPa'dır. Deney parametreleri kenetlenme boyu ve tekrarlı yük düzeyidir. Deney sonuçlarına dayanarak göçmeye neden olan yük tekrar sayısı ile kenetlenme boyu arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, aderans yarılması sonucu göçme mekanizması ve donatının yüklenen uçtaki sıyrılması gözlenmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BOND FATIGUE BEHAVIOR OF REINFORCED HIGH STRENGTH CONCRETE UNDER CYCLIC LOADING The objective of this study is to investigate the bond fatigue in reinforced high strength concrete under load repetitions. For this purpose, high strength concrete eccentric pull-out specimens have been tested under different levels of cyclic loading until failure. St Ill-a type of reinforcement having a diameter of 16 mm has been used in the specimens. The nominal compressive strength of concrete was 80 MPa. The selected test variables were the anchorage length and the cyclic load levels. It has been attempted to establish a relationship between the number of cycles that causes bond splitting failure and the minimum required bond length in the light of the test results. Also, the development of the bond splitting failure mechanisms and loaded end slips between reinforcement and concrete were observed and studied.