Spreadsheet simulation for queuing systems and real implementation
Kuyruk sistemlerinde elektronik tablolama benzetimi ve gerçek uygulaması
  1. Tez No: 152523
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. WOLFGANG HOERMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET KUYRUK SİSTEMLERİNDE ELEKTRONİK TABLOLAMA BENZETİMİ VE GERÇEK UYGULAMASI Elektronik tablolama benzetimine olan ilgi son yıllarda artmaktadır. Elektronik tablolama benzetimi bir modeli temsil etmek ve örneklemeyi yönlendirmek üzere bir elektronik tablolama programı kullanmayı içerir. Lotus 1-2-3, Microsoft Excel ve Quattro Pro gibi elektronik tablolama programlan en popüler yazılımlardır. Bu yazılımları programlama ve kullanma becerikliliği adamakıllı yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Excel'de uygulanan elektronik tablolama benzetimim gerçek bir kuyruk probleminin benzetiminde kullanmaktır. Benzetim için, @RISK, CrystalBall ve INSIGHT.xla gibi ticari paket programlar yerine, visual basic makrolan kullamlmıştır. Elektronik tablolama uygulamasında süreç etkileşim yaklaşımı kullamlmıştır. Basit seri halinde olan M/G/c modellerinin, uzun kuyruk sırası olması halinde geri dönen (balk) ve bir süre bekledikten sonra geri dönen (renege) müşteri tiplerini içeren elektronik tablolama uygulamaları gösterilmiş, ayrıca servis verenlerin öğle tatillerini dikkate alan kuyruk modellerinin elektronik tablolama uygulaması da denenmiştir. Bunu yanında, sıra uzunluğunun dağılımı hesaplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında, elektronik tablolama benzetimi gerçek bir banka şubesi kuyruk problemine uygulanmıştır. Bunun sonucunda, kuyruk problemlerinin çözümünde, elektronik tablolama benzetiminin iyi bir yaklaşım olabileceği sonucuna varılmıştır. Bazı kısıtlamalara rağmen, elektronik tablolama benzetimi gerçek kuyruk problemlerinin çözümünde kullanılabilir. Bundan başka, okullarda kuyruk benzetimi konusunu tartışmada yararlı bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SPREADSHEET SIMULATION FOR QUEUING SYSTEMS AND REAL IMPLEMENTATION Spreadsheets have become popular during recent years. Spreadsheet simulation involves the use of a spreadsheet to represent the model and conduct sampling. Spreadsheets such as Lotus 1-2-3, Microsoft Excel and Quattro Pro are popular software products, and the skills to program and use them are widely distributed. The aim of this study is to use Excel spreadsheet as a tool for real world queuing simulation modeling. Instead of commercial add-in packages such as @RISK, CrystalBall and INSIGHT.xla, visual basic macros are used as needed in simulations. The process-interaction approach is implemented. Spreadsheet implementations of simple network M/G/c queue at serial servers model with balk and renege properties of customers and break hours of servers are constructed. Moreover, the distribution of the queue length is estimated. Spreadsheet simulation is applied to a real world queuing problem. And, it is concluded that the spreadsheet simulation model is a good representation of the real queuing problem. Despite of some limitations, spreadsheet simulation can be used for real world queuing problems. Moreover, it can also be a useful tool for teaching queuing simulation.