Hand based biometry
El biyometrisi
  1. Tez No: 152526
  2. Yazar: ERDEM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET EL BIYOMETRISI Günümüzde, artan güvenlik tedbirleriyle birlikte otomatik insan tanımaya duyu lan ihtiyaç, Biyometri adı verilen yeni teknolojilerin gelişmesine yol açmıştır. Bu tarz uygulamalarda, yerleşik ve sıkça kullanılagelen fiziksel insan özellikleri arasında, el, çevre şartlarına karşı dayanıklı olmasıyla gitgide daha da tercih edilir hale gelmek tedir. Bu tezde, elin geometrik özellikleri veya aya izleri gibi yerel özniteüklerine dayalı ortak yaklaşımlardan farklı olarak, genel ve görünüşe dair öznitelikleri kullanan, ele dayalı bir insan tanıma sistemi geliştirilmiştir. El verisi, herhangi bir poz kısıtı getirilmeksizin alınmış olup parmak uzanışlarıyla elin genel duruşu otomatik olarak önceden belirlenen standart değerlere getirilmiştir. Asal ve bağımsız bileşenler analizi gibi altuzay yöntemleri kullanılarak, nüfusun 500'e ulaştığı durumlarda bile, yüksek tanıma ve doğrulama başarımları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT HAND BASED BIOMETRY The growing need for automated person identification, emerged a recent field of technology called biometry. Among the well established physiological traits, that are frequently used in biometric systems, hand is gaining its popularity, being easy to acquire and robust against intrinsic variations. In this thesis, a hand based person identification/verification system is proposed, where, unlike the common approaches which utilize local features of hands like palm prints or geometric measurements, global and appearance based schemes are considered. Data is captured in an unconstrained pose, without any pegs to orient fingers. Hence, as a novel attempt hand images are automatically brought to a standard posture, which involves re-alignment of individual fingers and the whole hand. Accurate and automatic hand registration allows us to apply common subspace analysis tools like PCA and ICA. In a data set with a pop ulation up to five hundreds, identification and verification experiments are conducted and performances are found to be quite satisfactory in that they are competitive and even superior to those in the current literature.