Geometry based hand vein biometry
Geometriye dayalı el damar biyometrisi
- Tez No: 312069
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE AKARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir insana ait el damarlarıın yapısının boyu dışındaki özelliklerinin zamanla değişmeyişi ve kişiye özgü oluşu,el damar verilerine dayalı biyometrik taıma sistemleri kurma fikrinin ortaya atılmasını sağlamıştır.Bu tezde el damar verilerinin geometrisine dayalı biyometrik taıma sistemlerinde kullanılmaküzere, yeni algoritmalar oluşturulmuştur. Yaklaşım, kayıtlı imgeler ve test imgeleri olarakherhangi bir kısıtlama olmadan, doğal pozlarında, yakın kızıl berisi bantlarda kaydedilmişel damar imgelerini kullanmaktadır. İmgelerdeki damar verilerinin görünürlüğünü arttırmakiçin Gabor filtre bankasından yararlanılmıştır. Gabor filtre bankasının bu amaç içinkullanılması el damar biyometrisinde bir yeniliktir. Dahası, yaklamımız yanlış çıkarılmış eldamar özniteliklerine karşı gürbüzdür. Sistemimiz öncelikle el damar imgelerinden ilgibölgesini çıkartır Bu bölgeye Gabor filtre bankası uygulanarak ilgili bölgedeki damarlardaha da görünür hale getirilir. Geliştirilmiş ilgili bölge üzerine eşikleme, iskelet çıkartmave Çizgi Kenar Haritası (LEM) çıkarma yöntemleri uygulanarak, damar yapısıLEM ve cizgeye dönüştürülür. Kimlik eşleştirmesinden önce, hatalı kayıtlamanın LEMüzerindeki etkilerini gidermek için tercihi iki farklı hizalama yöntemi kullanılır. Bunlardanbiri ana nokta eşleştirmesine, diğeri ise yinelemeli LEM aktarımına dayanmaktadır.Kimlik eşleştirmesi için çeşitli benzerlik puanı ölçme metrikleri kullanılmıştır. BunlarÇizgi Hausdor Mesafesi (LHD), Ağırlılı Çizgi Hausdorff Mesafesi (WLHD), DeğiştirilmişÇizgi Hausdorff Mesafesi (MLHD) ve Çizge Düzenleme Uzaklığı (GED)'dir. WLHD veMLHD, LHD metriğinin düzenlenmesi sonucu el damar verilerinde kullanılmak üzereözelleştirdiğimiz metriklerdir. GED metriğine dayalı hesaplama yapabilmek için biralgoritma geliştirilmiştir. GED, incelenen çizgenin model çizgeye benzemesi içinüzerinde yapmamız gereken en az maliyetteki değişikliğe verilen isimdir.Yaptığımız deneyler, çizgi mesafesine dayalı metriklerin, GED'ye göre dahaiyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis documents a study in which new algorithms are developed for geometrybased hand vein biometry. Hand vein patterns are assumed not to change overtime except in their size, and they are unique to each individual, hence researchers aimto construct a biometric control system based on hand vein patterns. The approachproposed here is using free-posture captured near infrared hand vein images for bothenrollment and test. We utilize Gabor filters banks to enhance the visibility of handvein segments which is a new thing in hand vein biometry literature. Furthermore, it isrobust against wrongly aligned hand vein features. The region of interests (ROIs) areextracted from hand vein images. In order to increase the visibility of hand veins inthese ROIs, Gabor filter bank approach is applied. Enhanced ROIs facilitate to extractvein line segments as geometric features. To extract these line segments; thresholding,skeletonization and line edge map (LEM) extraction methods are applied on enhancedROIs, respectively. These methods yield the LEM and the graph version of a hand veinstructure. Before identity matching, a preprocessing stage is configured to alleviate theefects of wrong registrations. There are two different methods for alignment correction.The first one is based on keypoint matching, whereas the other is based on translatingthe compared LEMs iteratively. Last but not least, identity matching is done by severaldistance measurement metrics, namely, line segment Hausdor distance (LHD),weighted line segment Hausdorff distance (WLHD), modified line segment Hausdorffdistance (MLHD) and graph edit distance (GED). WLHD and MLHD are different versionsof LHD, that we specialized for hand vein biometry. Additionally, an algorithmis developed to make a measurement on Graph Edit Instance (GED) metric. GED isdefined as the least cost graph edit operation sequence which is used to transform onegraph to another. By examining each metric, we notice that line segment matchingbased methods give more promising results than graph matching.