Effect of weatherstrip seals on vehicle vibration and acoustics
Kapı fitillerinin araç titreşim ve akustiğine etkisi
  1. Tez No: 152525
  2. Yazar: AYDIN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ, DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI ÖZET KAPI FİTİLLERİNİN ARAÇ TİTREŞİM VE AKUSTİĞİNE ETKİSİ Bu çalışmada, kapı fitillerinin araçlarda, panellerin titreşmesinden kaynaklanan, yapısal gürültü seviyesinin değişimine etkisi belirlemek için araç titreşim analizi yapıldı. Kapı fitillerinin,. sonlu elemanlar analizlerinde modellenmesinin gereği açıklandı. Çalışma için kullanılacak bir test düzeneği hazırlandı ve bu düzenek üzerinde yapının frekans cevabını bulmak için çekiçle darbe testi yapıldı. Test düzeneğindeki yapı, araç gövde ve kapısını tasvir edecek şekilde düşünüldü. Amaç, fitillerin kapıların açılıp kapanma mod frekanslarının ötelenmesinde etkili olduğunu göstermekti. Test fitilli ve fitilsiz düzenek için tekrarlandı. Yapının sonlu elemanlar modeli oluşturularak, doğal frekansları matematiksel olarak hesaplandı. Fitillerin etkisini doğrusal analizde karşılayacak yay modeli kuruldu ve test düzeneği için yay sabit değeri hesaplandı. Kapı fitillerinin araç titreşimine dolayısı ile içi akustiğine etkisi, tüm araç modeli kullanılarak ve bu modelde araç içi ses basınç değeri hesaplanarak yapıldı. Kapı mod frekanslarının ötelenmesinin sebep olduğu ses seviyesi değişiklikleri üzerinde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF WEATHERSTRIP SEALS ON VEHICLE VIBRATION AND ACOUSTICS In this study, to determine the effect of weatherstrip seals on structure borne noise, due to panel vibrations and related sound pressure level change inside the passenger compartement, the vibratory behavior of a vehicle was investigated. Modeling of weatherstrip seals was explained. A test structure was built as a basic model of a vehicle's door and body assembly. Then, experimental study of hammer impact test was performed to determine natural frequencies of the structure. The purpose was to find out the frequency shift in door modes, due to stiffness increase by including seals, where these modes were effective in sound pressure level increase in passenger compartment of vehicles. The experiment was performed for two cases of setup with and without rubber seals. The same setup was simulated using finite elements and a modal analysis was carried out. Computational results were correlated using a linear spring element with a proper stiffness value to model rubber seals. The effect of the seal stiffness on vibration of vehicle body, therefore noise, was investigated by modeling a full vehicle and studying sound pressure level inside the passenger compartment. Change in the sound presssure level caused by the natural frequency change of closure modes due to the change in seal stiffness was studied.