Effect of woven geotextile type on soil-geotextile friction properties
Örgülü geotekstillerin zemin-geotekstil arayüzeylerin sürtünme özellikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 152533
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET ORGULU GEOTEXTILLERIN ZEMIN-GEOTEKSTIL ARAYÜZEYLERİNİN SÜRTÜNME ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bilindiği gibi zemin ile geotekstiller arasındaki sürtünme açılan bu malzemelerin uygulamalarında önemli bir dizayn parametresidir ve geotekstil ile güçlendirilmiş zemin veya zemin dolguların dayanıklılığını önemli derece etkiler. Bu çalışmada, üç tür toprağın, deniz kumu, iri tanecikli çakıl ve büyük boyutlu kireçtaşı tanecikleri içeren killi dolgu toprağının, ikisi yerli üretim (GE2 ve GE3) ve biri ithal (GE1) olan örgülü geotekstillerle arasındaki sürtünme açılan incelendi ve bunlar zeminlerin kendi sürtünme açılanyla karşılaştırıldı. Deneylerde geotekstiller rijit bir bloğun üzerine, deney esnasında kaymayacak şekilde yerleştirildi fakat deformasyona engel olmaması için geotekstil blok üzerine yapıştınlmadı. Testler için standart ebatlı (100 mm x 100 mm x 25 mm) ve büyük ebatlı (300 mm x 300 mm x 300 mm) kesme kurulan kullanıldı. Uygulanan normal gerilmeler 50 kg/cm2, 50 kPa, 100 kPa, 150 kPa ve kesme hızı 0.76 mm/dak' olarak seçildi. Araştırma sonunda bütün zemin-geotekstil kombinasyonlarının ara yüzey sürtünme açılan toprağm iç sürtünme açısından düşük bulundu. Geotekstil yüzeyinin pürüzlülüğünün sürtünme değerleri üzerinde önemli etkisi olduğu saptandı. Sürtünme açılannı etkileyen diğer faktörlerin geotekstilin elastikliği, uygulanan normal basınç, geotekstilin boşluk büyüklüğü, toprağm tane ebadı dağılımı, nem oram ve numune boyutu olduğu görüldü. Dolgu malzemesi, geotekstiller GE1 ve GE3 ile standart ve büyük kesme kutularımn her ikisinde de teste tabi tutuldu, test sonuçlan kullanılan kesme kutusunun ebatlan arttıkça, zemin-geotekstil arasındaki sürtünme açısının düştüğünü gösterdi. Bunlara ek olarak, GE1 dolgu malzemesi ile birlikte atkı ve çözgü yönlerinde kesme deneylerine tabi tutulmuş ve iki kesme yönünde elde edilen ara yüzey sürtünme açılan arasında ihmal edilemeyecek bir açı farkı olduğu bulundu ki bu geotekstillerin uygulamalan sırasında doğru yönde sermenin zeminin yada dolgunun dayanımı açısından çok önemli olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECT OF WOVEN GEOTEXTILE TYPE ON SOIL-GEOTEXTILE INTERFACE FRICTIN PROPERTIES It is well known that soil-geotextile interface shear strength is an important design parameter in using geotextiles for geotechnical engineering applications, and have significant effect on overall performance of reinforced soil structures. In this study, direct shear tests are performed to investigate the angle of friction of soil-geotextile interfaces and compared with that of the actual soil. Three soils: sand, granular gravel and cohesive road fill material with low plasticity and granular limestone particle inclusions are used in combination with three woven geotextiles; GE1 imported, GE2 and GE3 local products. Fixed direct shear tests were performed but geotextiles were not glued to the rigid block to set the deformation free. Standard size (100 mm x 100 mm x 25 mm) direct shear box and specially designed (300 mm x 300 mm x 300 mm) large-scale direct shear box are used for the tests. Applied normal stresses were selected as 5 0 kPa, 1 00 kPa, 1 50 kPa and 0.76 mm/min strain rate was selected. Test results show that soil-geotextile coefficient of friction is less than internal coefficient of friction of actual soil for all soil-geotextile combinations. Roughness of the geotextile surface appeared to have significant effect on soil-geotextile interaction. Other factors that affect soil-geotextile interaction were found as elasticity of the geotextile, overburden pressure, granulometry of the soil, opening size of the geotextile, moisture content and sample size. Road fill in combination with Geotextiles GE1 and GE3 was tested in both standard size and large-scale direct shear boxes to investigate the effect of sample size on shear strength and it was found that using larger samples result in decrease in interface friction angle. In addition, effect of geotextile orientation on shear strength in soil-geotextile interface was investigated by shearing road fill-GEl interface in both warp and weft direction. Test results showed that orientation of the geotextile with respect to direction of displacement may change interface friction angle significantly.