Effect of lime on geotextiles
- Tez No: 3940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET KİRECİN GEOTEKSTİLLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bu çalışmada, iki ayrı çeşit deney yapılmıştır. Birinci tip deneyler geotekstillerin filtrasyon özelliklerinin incelenmesini içerir. Bu amaç için bir permeabilite aletiyle birlikte dört değişik tip örgüsüz geotekstil ve kil kullanılmıştır. Bazı deneylerde, kil yüzde yirmi oranında kireç karıştırıldıktan sonra, diğerlerinde ise yalnız başına kullanılmıştır. Filtrasyon ve drenaj işlerinde kullanılacak uygun bir geotekstil seçiminin yapılabilmesi için geotekstilin delik dağılım eğrisi ile zeminin dane dağılım eğrisi ve permeabilitesi öncelikle belirlenmelidir. Birinci deneyde, permeabilite aletinin alt parçasına ıslak çakıl yerleştirilir ve geotekstil, aletin alt ve üst parçası arasına yerleştirilir. Suya doygun kireçli kil yada kil alet kalıbının üstüne doldurularak, sistemin geçirgenliği hesaplanır. Bu deneylere dört gün boyunca aynı şekilde devam edilir. Geotekstil kuruduktan sonra işlemler eskisi gibi yinelenir. Tıkanmanın oluşmasını görmek için deney sayısına karşın geçirgenlik eğrileri çizilir. İkinci çalışmada, aynı tip geotekstiller kullanılarak delinme dirençleri belirlenir. Deneyler, saf, kireçli kil etkisinde yada kil etkisinde kalmış geotekstiller üzerinde yapılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF LIME ON GEOTEXTILES In this study, two kinds of tests are applied. The aim of the first test is to investigate the filtration properties of geotextiles. A simple test apparatus is set up for this purposes and is used with different types of geotextiles and one type of soil. For this test, two needle punched and two spun bonded non-woven geotextiles and silty clay are used. In some tests, clay is mixed with twenty per cent lime and is saturated before testing. In other tests clay without lime is also saturated before testing. To select the proper geotextiles which will be used in drainage and filtration, the indicative pore size of the geotextiles and the grain size analysis of the soil must be determined at the beginning. Into the lower part of the apparatus, gravel filter is placed, and geotextile is placed between the upper and lower part of the mold (apparatus has two molds), and saturated clay (or the saturated clay mixed lime) is filled in to the upper part of the mold. The coefficient of permeability of this system is determined. This step is repeated during three succesive days. Afterwards the geotetiles is dried and re-tested on similar ways as explained above. The number of test vs. system permeability curves are drawn. In the second study, same types of geotextiles have been used to determine the puncture resistance of the geotextiles. These tests are made on virgin, (Clay + Lime) effected, and clay effected geotextiles. these tests are accomplished without consideration of the soil so that, the results can be used only indirectly.