Geotekstil donatılı killerin davranışlarının laboratuvarda incelenmesi
Investigation of geotextile reinforced clay behaviour in laboratory
- Tez No: 421386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU OKUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada geotekstil kullanımının kil zeminlerin mekanik davranışları üzerindeki etkilerini ve potansiyel faydalarını tespit edebilmek, aynı zamanda elde edilen deneysel sonuçlarla geçmişte elde edilen benzer çalışmaları karşılaştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan literatür araştırmaları sonucu kil-geotekstil donatılı zemin davranışına etkisi olabilecek bazı parametreler belirlenerek, bir dizi serbest basınç deneyi yapılmıştır. Geotekstil donatılı malzemenin mekanik özelliklerine etki eden parametrelerden, geotekstil tipi (örgülü-örgüsüz), yükleme hızı, geotekstil tabaka sayısı (tabakasız, tek tabakalı, iki tabakalı, üç tabakalı ve dört tabakalı), etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde geotekstillerin de içinde bulunduğu malzeme grubu olan geosentetiklerin tanımı yapılmış, tarihçesi anlatılmış ve sınıflandırması yapılmıştır. Geosentetiklerin malzeme özellikleri incelenmiş ve yaygın olarak kullanıldığı uygulamalara kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde, geotekstillerden bahsedilmiştir. Geotekstillerin tüm özellikleri tanılanmıştır. Dördüncü bölümde geotekstil donatılı zeminlerin davranışları konusunda yapılan çalışmalar kısaca özetlenmiştir. Beşinci bölümde kullanılan malzeme ve deney yöntemi tanıtılmıştır. Çalışmanın esasını oluşturan geotekstil donatılı kil zeminlerin mekanik davranışlarının incelenmesi konusu altıncı bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to ascertain their impact on the mechanical behavior of clays and potential benefits of the use of geotextile, also aimed to evaluate studies obtained by comparing experimental results obtained in the past. The results of the literature research carried out for this purpose, clay-geotextile-reinforced determining some parameters that can influence behavior on the ground is made of a series of unconfined compression test. Geotextile-reinforced material of the parameters affecting the mechanical properties, geotextile type (woven-non-woven), loading rate, geotextile layer number (layered, single-layer, two-layer, three-layer and four-layer), the effect was investigated. In the second part of the study, which is also found in the group of geotextile material made of geosynthetic definition, which describes the history and classification it is made. It examined the properties of geosynthetic materials and outlines the practices that are widely used. In the third part, geotextiles are mentioned. All the features of geotextiles were identified. Studies on the behavior of geotextile-reinforced soil are summarized in the fourth section. Material used in the fifth section and test methods have been introduced. Geotextile-reinforced forming the basis of the study examined the issue of the mechanical behavior of clays is discussed in chapter six.