Evaluation of functional electrical stimulation on hemiplegic children for correcting drop foot
Yarı felçli çocukların düşük ayak tedavisinde işlevsel elektrik uyarımın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 152535
  2. Yazar: GÜLAY GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN GÜLÇÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
YARI FELÇLİ ÇOCUKLARIN DÜŞÜK AYAK TEDAVİSİNDE İŞLEVSEL ELEKTRİK UYARIMIN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Serebral Palsi (Beyin Felci, SP), beyindeki hasar sonucu özellikle hareket ve beden kontrolünü etkileyen bir hastalıktır. Çocuklukda aşın fiziksel özürlülüğe neden olan en önemli etkenlerdendir. Serebral Palsili çocukların rehabilitasyonu değişik tedavi yöntemlerini içermektedir. Bu tedaviler, eklem hareket açıklığım arttırmak yada sürdürmek, zayıf kasları güçlendirmek, spastik kasların gücünü azaltmak yada inhibe etmek, destek sağlamak, kas gücünü arttırmak, ve motor gelişimini normal hale getirmek yada geliştirmek için kullamlmaktadrr. SP'li hastaların yürüme biçimlerini düzeltmek için kabul edilen güncel yöntemler ortez kullanımı, botulinum toxin uygulanması, fizyoterapi, egzersiz ve cerrahidir. Seçenek yeni bir yaklaşım İşlevsel Elektrik Uyarışıdır (ÎEU). Bu çalışmadaki amaç yan felçli çocukların düşük ayak tedavisinde işlevsel elektriksel uyarımın etkisinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, sağ veya sol yan felci olan 11 spastik çocuğun etkilenmiş uzvunun tibialis anterior kasma tek kanallı düşük ayak uyancısı kullanıldı. Bu çocukların yalnızca 9 tanesi cihazı kabul etti. Elektriksel uyaran bir hafta süresince hergün 30 dakikalık yürüme süresince kuvvet-algılayıcı ayak anahtan kullamlarak uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrasında herbir hasta için yürüme çözümlenmesi yapıldı. Bir ay sonra, önceki ayak bileği planterfleksiyon-dorsifleksiyon verisiyle karşılaştırmak için yürüme çözümlenmesi yinelendi. Yari felçli 9 çocukdan 7' sinin ayak bileği dorsifleksiyonunda yürüme sırasında bir gelişme olduğu saptandı. Bu 7 çocukda düşük ayak uyarım cihazının dikkate değer bir etkisi görüldü. Bu sonuç tek kanallı düşük ayak işlevsel elektriksel uyaran (FES) cihazının ayak bileği kinematik değerlerini arttırmada etkili olduğuna işaret etmektedir. Anahtar Sözcükler. Serebral Palsi, düşük ayak işlevsel elektriksel uyarım, düşük ayak
Özet (Çeviri)
IV EVALUATION OF FUNCTIONAL ELECTRICAL STIMULATION ON HEMIPLEGIC CHILDREN FOR CORRECTING DROP FOOT ABSTRACT Cerebral palsy (CP) is a disorder caused by damage to the brain, especially affecting ability to control movement and posture. It is the most common cause of severe physical disability in childhood. Rehabilitation of CP children involves the application of different therapeutic modalities. These treatments are used to maintain or improve joint range of motion, facilitate or strengthen weak muscles, inhibit or weaken spastic agonist muscles, provide support, improve muscle strength, and improve or normalize motor development. Accepted current practice to improve the gait of CP patients includes orthotics, botulinum toxin, physiotherapy, exercise, and surgery. An alternative and new approach is Functional Electrical Stimulation (FES). The objective of this study is to evaluate the effectiveness of FES on children with hemiplegic CP for correction of dropped foot. For this purpose, a single channel drop foot stimulator was used on the tibialis anterior muscles of the affected limbs of 1 1 children with left or right hemiplegic CP. Only 9 of the children tolerated this device. Electrical stimulations were applied for 30 minutes per day for one week during the gait cycle using force-sensing foot switches. Gait analysis was performed for each subject before and after treatment. One month later, gait analysis was repeated to compare the ankle planterflexion- dorsiflexion angle with previous data. Seven of the nine children with hemiplegic CP demonstrated improvements in ankle dorsiflexion angle at the gait cycle. Notable effects of drop foot stimulator were observed on 7 of the children. The results suggest that single channel drop foot FES was effective in improving ankle kinematics. Keywords'. Cerebral palsy, functional electrical stimulator, dropped foot