Instructional preferences of middle and high school students in terms of achievement and gender
Ortaokul ve lise öğrencilerinin başarı ve cinsiyete göre öğretim tekniklerindeki tercihleri
  1. Tez No: 152546
  2. Yazar: ASLI BOYLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
VI ÖZET ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARI VE CİNSİYETE GÖRE ÖĞRETİM TEKNİKLERİNDEKİ TERCİHLERİ Bu yüksek lisans tezi öğrencilerin ders öğretim tekniklerindeki tercihlerini belirlemeyi ve ortaokul ve lise öğrencilerinde basan seviyesi ve cinsiyete göre tercihlerde farklılık olup olmadığım incelemeyi amaçlamıştır. Öğrenme Biçimleri ölçeği Türkçe'ye çevrilmiştir. Bu ölçekteki alt faktörler: anlatım, teknolojinin derste kullanılması, simulasyon, bireysel çalışma, proje, arkadaş ile çalışma, tartışma ve oyundur. Bu ölçek iki özel okulda okuyan 192 ortaokul ve 21 1 lise öğrencisine uygulanmıştır. Ölçeğin alpha güvenilirlik değeri.95 bulunmuştur. Basan düzeylerini belirlemek için öğrencilerin birinci dönem sonundaki genel basan ortalamalan alınmıştır. Öğretim tekniklerini tercihte farklı bir örüntü olup olmadığım görmek için Friedman testi uygulanmıştır. Sonuçlar öğrencilerin tercihlerinde sistematik bir örüntü olduğunu göstermiştir. Oyunla öğrenme en çok tercih edilen teknik olmuştur. Simulasyon ve bireysel çalışma ise en az tercih edilen iki teknik olmuştur. Düşük başanlı gruptaki öğrenciler arkadaşla öğrenmyi ve anlatımı orta başanlı ve başanlı gruptaki öğrencilerden daha fazla tercih etmişlerdir. Buna karşılık orta başanlı ve başanlı gruptaki öğrenciler tartışma ve oyunla öğrenmeyi daha fazla tercih etmişlerdir. Orta başanlı grup tartışmayı diğer iki gruptan daha fazla, bireysel çalışma ve simulasyonu ise daha az tercih etmişlerdir. Kız öğrenciler arkadaşla öğrenmeyi, erkek öğrenciler ise teknoloji kullanımım daha fazla tercih etmişlerdir. Ortaokul öğrencileri teknoloji kullanımı, simulasyon, proje ve oyunu lise öğrencileri. ise arkadaşla öğrenme, anlatım, bireysel çalışma ve tartışmayı daha fazla tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT INSTRUCTIONAL PREFERENCES OF MIDDLE AND HIGH SCHOOL STUDENTS IN TERMS OF ACHIEVEMENT AND GENDER This study has aimed to identify the instructional preferences of students and investigate whether there is a difference between the preferences of the middle and high school students in terms of achievement level and gender. The Learning Styles instrument was translated into Turkish. The factors of the instrument were direct instruction, instruction through technology, simulation, independent study, project, peer teaching, discussion and teaching games. The instrument was administered to 192 middle school and 211 high school students at two private schools. The alpha reliability coefficient for the instrument was found as.95. The students' grade point averages at the end of the first semester were obtained in order to determine the achievement levels. Friedman test was applied to see whether there was a differential pattern of instructional preferences. Findings indicated that the students had a systematic pattern of instructional preferences. Teaching games had the highest mean rank. Simulation and independent study were the two least preferred techniques. The lower group preferred peer teaching and direct instruction more than the upper and middle group. However, the upper and middle group students preferred discussion and game more. The middle group preferred discussion more than the two group whereas it preferred independent study and simulation the least. Female students ranked peer teaching, male students ranked instruction through technology higher. Middle school students preferred instruction through technology, simulation, project and game whereas the high school students preferred peer teaching, direct instruction, independent study and discussion more.