Mechanical and durability performance of plain and blended cement concrete exposed to chlorides and different curing regimes
Farklı kür koşullarına ve klorür etkisine maruz kalan yalın ve jkatkılı çimentolu betonların dayanım ve dayanıklılık performanslarının incelenmesi
- Tez No: 152547
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
VI ÖZET FARKLI KÜR KOŞULLARINA VE KLORÜR ETKİSİNE MARUZ KALAN YALIN VE KATKILI ÇİMENTOLU BETONLARIN DAYANIM VE DAYANIKLILIK PERFORMANSLARININ İNCELENMESİ Tuzların (klorür ve sülfat, gibi iyonları içeren) penetrasyonu sonucu beton yapılardaki bozulmalar inşaat mühendisliği açısından oldukça önemlidir. Sahil bölgeleri, ıslah edilmiş araziler, asit-sülfat içeren zemin, tuzlanmış yolların çevresine ve su- seviyesine yakın alanlar gibi agresif ortamlarda inşa edilen yapılar bunların etkisine maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmada, farklı kür koşullarına ve yüksek oranda klorür etkisine maruz bırakılan yalın ve katkılı çimentolu betonların mekanik ve dayanıklılık özellikleri deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, normal ve yüksek dayanımlı beton karışımlarının hazırlanmasında bağlayıcı malzeme olarak farklı tiplerde çimentolar kullanılmıştır. Yalın betonun üretiminde portland çimentosu, katkılı çimentolu betonların üretiminde ise iki tip portland-kompozit, kompozit ve yüksek fırın cürüflu çimentolar kullanılmıştır. Böylece, iki farklı s/ç oranında 10 farklı beton karışımı tasarlanmıştır. Üretilen numuneler üç farklı kür koşuluna veya başlangıç kürü sonrasında NaCl etkisine maruz bırakılmışlardır. Betonların performanslarının ölçümünde ise farklı deney metotlarından yararlanılmıştır. Kısa ve uzun süreli deney metotları ile klorür iyonu penetrasyon direnci, kılcal geçirimlilik, elektriksel direnç, karbonatlaşma derinliği, hızlandırılmış korozyon deneyi ile korozyon hasarının belirlenmesi ve korozyon aktivitesinin ölçümü gibi betonun dayanıklılık özellikler incelenmiştir. Bunların yanısıra, basınç, yarmada çekme ve aderans dayanımı, statik elastik modülü, ultrasonik ses hızı ve yüzey sertliği gibi betonun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri de belirlenmiştir. Ayrıca, betonların harç fazında porozite ve boşluk boyut dağılımı gibi boşluk yapısı özellikleri civalı porozimetre ile farklı harç karışımları için analiz edilmiştir. Deney sonuçları genel olarak kür koşullarının ve süresinin, klorür etkisine maruz kalma süresinin ve s/ç oranının betonun özelliklerini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MECHANICAL AND DURABILITY PERFORMANCE OF PLAIN AND BLENDED CEMENT CONCRETE EXPOSED TO CHLORIDES AND DIFFERENT CURING REGIMES The degradation of concrete structures due to the ingress of salts (e.g. chlorides and sulphates) is of obvious importance in civil engineering. Structures built in an aggressive environment such as coastal regions, reclaimed landfills, acid-sulphate soils, near salted roadways, and water-table areas will be especially subjected to attack by these agents. In this study, the performance of a wide range of plain and blended cement concretes subjected to different curing regimes and exposed to high-chloride conditions in terms of the mechanical and durability characteristics of concretes was experimentally investigated. For this purpose, various cement types were utilized as a binding material in the production of normal and high strength concrete mixtures. Portland cement was used in the plain concrete production while two portland-composite, composite, and blast furnace slag cements were used in the production of blended cement concrete. Totally, ten different concrete mixtures were designed with two different w/c ratios. After casting, the specimens were subjected to three different curing conditions or exposed to NaCl solution after three different pre-curing periods. Performance of the concretes was measured by various test techniques. Durability properties such as resistance to chloride ion penetration with short and long term tests, water sorptivity, electrical resistivity, carbonation depth, corrosion- related damage with accelerated corrosion test, and measurement of corrosion activity have been investigated for concrete specimens. Besides those, some physical and mechanical ones such as compressive, splitting tensile, and bond strength, static modulus of elasticity, velocity through concrete, and surface hardness of each concrete were also evaluated. Indeed, the pore structural characteristics such as porosity and pore size distribution for the mortar phases of the concrete were analyzed via mercury intrusion porosimetry for different mortar mixtures. The test results generally have indicated that pre-curing and curing procedures, length of curing, chloride exposure period, and also w/c ratios have significant effects on the concrete properties.