Establishment of a GIS based environmental monitoring system for Küçükçekmece basin
Küçükçekmece Havzası için CBS temelli bir çevre yönetim modelinin oluşturulması
- Tez No: 152570
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN İNCE, DOÇ. DR. BEYZA ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
VI ÖZET Bu çalışma, TÜBİTAK kontrolünde gerçekleştirilen Küçükçekmece Havzasında Çevre Yönetim Modeli Geliştirilmesi adlı projenin bir parçasıdır. Bu proje Yunanistan' m Selanik ilindeki Aristotle Üniversitesi' nden bilimsel kadro ile beraber paralel yürütülmek üzere organize edilen uluslararası bir projedir. Türkiye'de Küçükçekmece Havzası ve Yunanistan' da Coronia Gölünü ele alınmaktadır. Her ikisinde de amaçlar aynıdır : Halihazırdaki durumun kontrol ve analizini yaparak, bölgede mevcut olan kirliliğin ilerlemesini ve gelecekte azalması sağlamak için işleyen bir çevre yönetim modeli ve gerekli departmanların kurulması. Bu modelin çerçevesi aşağıdaki departmanlardan oluşmaktadır. ? Koordinasyon Departmanı ? Görüntüleme Departmanı ? Kontrol ve Planlama Departmanı Bölgede etkin olan ve değişik sorumluluklara sahip olan bir çok kurum mevcuttur ve Küçükçekmece Havzası ve çevresindeki sulak alanlarda evvelki zamanlarda bir çok araştırmacı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Koordinasyon departmanı havzada sorumluluk sahibi olan kurumlan, modelin içindeki departmanların arasında koordinasyonu ve eşgüdümü sağlayacak bir merkez olacaktır. Görüntüleme departmanı, su, sediment kalitesini, sosyo-ekonomik analizleri, kirlilik kaynaklarının ve toplanan diğer bilgilerin görüntülenmesini sağlayacak, ihtiyaca göre analizleri ve sonuçlan ortaya koyacaktır.VII Kontrol ve Planlama Departmanı mevcut durumu takip edecek, yorumlamaları getirecek ve bölgede kirliliği önlemek için oluşturulması tasarlanan master planını planlayıp hayata geçirecektir. Bu çalışma, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Uzaktan Algılama ve GPS gibi bilgisayar uygulamalarına dayanmaktadır ve tüm bilgilerin işletilmesi için gerekli altyapının ve teknolojinin sağlanması amaçlanmıştır. Arazi çalışmalarından, değişik kurumlardan ve önceki çalışmalardan gelen bilgiler bir veritabanı oluşturacak şekilde düzenlenmiş ve CBS programlan vasıtası ile bu bilgilerin haritalarla beraber raporların sağlanması amaçlanmıştır. Başka deyişle, bu bölgesel veritabanı bölgede sorumluluk sahibi çeşitli kurumların sorumluluklarmı devam ettirecek (belediyeler, sağlık müdürlükleri v.b. gibi), bölgeyi kontrol altına alacak ve detaylı bir şekilde görüntüleyecektir. Bu şekilde bölgede gelişmeler yakından takip edilebilecek, çevresel etkiler açısından sıradışı olayları izlenebilecek, bunların sebepleri araştırılacak ve gerekli işlemler yapılacaktır. Uzaktan algılama bu çalışmaya en güncel uydu fotoğrafları ile katkıda bulunabilir ve bölgedeki gelişmeler yakınen takip edilebilir. CBS sistemleri ile, haritalar ve veritabanları birleştirilecek ve bunlardan istenen çıktılar sağlanarak, Kontrol ve Planlama Departmanına gelecek stratejiler için destek sağlanacak ve bu şekilde bölgedeki durum çevresel değerler açısından geriye döndürülmeye çalışılacaktır. Sonuç olarak, seçilen bölgeyi görüntülemek ve ve takip etmek için tüm gerekli bilgileri içeren bir veritabanı yaratılıcaktr ve daha profesyonel ve kurumsal bir yaklaşım sağlamak için, bu veritabanı bir arayüz ile desteklenerek, yönetim modelinin görüntüleme bölümünün temel modeli oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study is a part of the project named The Development of Environmental Management Model in Küçükçekmece Basin which is being established under the control of The Scientific and Technical Research Council of Turkey (TÜBİTAK). The project is an international project which is organized to be carried on parallel, with the scientific personnel from Aristotle University, Thessaloniki, GREECE. In Turkey Küçükçekmece Basin and in Greece Lake Coronia are being handled. The aim is the same; to control and analyse the actual situation in the basins and to establish the necessary departments for an operating management model and to prevent further damages and pollution of the region and soon decrease the problems. The frame work of the management model is to be based on the below departments: ? Coordination Department ? Monitoring Department ? Control and Planning Department There are many instutions which have different responsibilities acting in the basin of Küçükçekmece Lake and many different researchers have made different studies related to the environmental issues in Küçükçekmece Lake and its watershed. Coordination department will be a center for the coordination among all institutions responsible for protection of the basin, among the departments in the environmental management unit and between the institutions and the departments mentioned. Monitoring department will have the responsibility to monitor both water and sediment quality, socio-economic data and data pollution sources on the land, and to display all the data gathered beforehand, to display any desired analysis and results.Control and Planning Department will gather all the data for controlling the status and plan and establish the master plan which is supposed to be built soon to prevent pollution in the basin. This study based on computer applications like GIS, RS and GPS, is aimed to prepare the technological and data background to establish a computerised system for storing all the database of the basin including environmental information of the industrial facilities and the details, analysis of the samples taken form the water resources and socio economic evaulations under the Monitoring Department. Data taken from land surveys, different institutions, and previous studies are organised as a database system and with the help of GIS softwares, a data bank with all the geographical locations, analysis and any desired graphical outputs are to be produced. In other words the regional database will carry out some responsibilities of some local institutions (municipalities, city health directorate etc.) to take control of the region and monitor the details. Thus will enable to follow up all the investments and the residential areas and in case of any extraordinary situation from the aspect of environmental protection, finding out the reason and make the necessary actions (sending warnings, warn the responsible institutions etc.) Remote Sensing can supply the actual situation monitoring with the latest satellite images, to follow up the progress in the region (new settlement areas, new unregistered industrial facilities) and GIS will help to combine the database and latest maps to present a clever map for monitoring the region. With all the necessary analysis and results from monitoring outputs, the Control & Planning Department will be able to decide future strategies to prevent the additional pollution and try to reverse the situation for better environmental conditions. Consequently, a database with which we can monitor and follow-up the changes in the selected region including all the necessary data, is created to supply a professional and institutional approach, the database will be supported with an interface and these will constitute the basic model for monitoring department of the management model.