On unidirectional cyclic layouts, hamiltonian circuits, capacitated vehicle routes and minimal spanning trees
Tek yönlü dairesel yerleşimler, hamilton çevrimler, sınırlı araç rotaları ve en küçük kapsarağaçlar üzerine
- Tez No: 152572
- Danışmanlar: PROF.DR. KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
vıı ÖZET TEK YÖNLÜ DAİRESEL YERLEŞİMLER, HAMILTON ÇEVRİMLER, SINIRLI ARAÇ ROTALARI VE EN KÜÇÜK KAPSARAĞAÇLAR ÜZERİNE Bu tez dört ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım, tek yönlü dairesel yerleşim problemi (TYDYP) ile ilgilidir. TYDYP için, aslında Asimetrik Gezgin Satıcı Problemi (AGSP) ve Doğrusal Sıralama Problemi (DSP) için önerilen sezgisel algoritmalardan esinlenerek yeni etkili çözüm yöntemleri önerilmiştir. Daha sonra, TYDYP' nin özel bir durumu olan ve malzeme akışının korunduğu varsayımının yapıldığı, Dengeli TY DYP (DTYDYP) ele alınmış ve bu problem için bir dal-smır algoritması önerilmiştir, ikinci kısımda, 0(nz) kısıtlı yeni AGSP formülasyonları önerilmiş ve doğrusal program lama (DP) gevşetilmelerinin gücü hem analitik hem de deneysel olarak incelenmiştir. Önerilen yeni formülasyonlardan bir tanesinin DP gevşetilmesiyle elde edilen eniyi değerin bilinen diğer çok mallı AGSP formülasyonlarınm DP gevşetilmesiyle elde edile cek değerden daha büyük olduğu gösterilmiştir. Bunlara ilave olarak, 0(n2) kısıtlı yeni AGSP formülasyonları önerilmiş ve DP gevşetilmelerinin gücü bilinen diğer 0(n2) kısıtlı AGSP formülasyonlarının DP gevşetilmeleriyle karşılaştırılmıştır. Son olarak, üçüncü ve dördüncü kısımlarda sırasıyla, Sığa Sınırlı Araç Rotalama Problemi için geliştirilmiş olan Clarke ve Wright kazanım sezgiseli ve Sığa Sınırlı En Küçük Kapsarağaç Prob lemi için gehştirilmiş olan Esau ve Williams kazanım sezgiseü için yeni iyileştirmeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ON UNIDIRECTIONAL CYCLIC LAYOUTS, HAMILTONIAN CIRCUITS, CAPACITATED VEHICLE ROUTES AND MINIMAL SPANNING TREES This thesis consists of four major parts. The first part is on the Unidirec tional Cyclic Layout Problem (UCLP). First, new efficient heuristics for the UCLP are proposed based on the ideas originally proposed for two well-known combinatorial optimization problems: The Asymmetric Travelling Salesman Problem (ATSP) and the Linear Ordering Problem (LOP). Then, we particularly consider the balanced case of the UCLP's satisfying the additional conservation of flow assumption: the material flow is conserved at every workstation and we develop a Branch and Bound algorithm for the Balanced UCLP (BUCLP). In the second part, we propose new extended ATSP formulations 0(n3) constraints and we analyze the strengths of their linear program ming (LP) relaxation both analytically and experimentally. It is shown that the LP relaxation of one of the new formulations can have optimal objective value larger than the LP relaxation of the ATSP's multi-commodity flow formulations. In addition, we also propose new extended ATSP formulations with 0(n2) constraints and compare their strengths with the ones of known ATSP formulations with 0(n2) constraints. Finally, in the third and fourth parts, a new enhancement of the Clarke and Wright's savings heuristic for the Capacitated Vehicle Routing Problem and new enhancements of the Esau and Williams' savings heuristic for the Capacitated Minimal Spanning Tree Problem are respectively proposed.