The mechanical properties and machinability of ZA-27 casting alloys
Döküm esaslı ZA-27 alaşımlı mekanik özellikleri ve talaşlı şekil alabilirliği
- Tez No: 152600
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AHSEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET DÖKÜM ESASLI ZA-27 ALAŞIMININ MEKANİK ÖZELLİKLERİ VE TALAŞLI ŞEKİL ALABİLİRLİĞİ Çinko esaslı döküm alaşımları arasında, çinko alüminyum alaşımı iyi mekanik özellik, mükemmel akışkanlık ve döküm özelliği gösterir. ZA-27 alaşımı %27 alüminyum içerir ve en yüksek dayanım ile optimum özelliklere sahiptir. Araştırma grubumuzda daha önce yapılan çalışmalarda sıkıştırma dökümün geniş katılaşma aralıklı çinko alaşımlarının mekanik özelliklerinin iyileştirdiği görülmüştür. Bu çalışmada ZA-27 alaşımının talaşlı şekil alabilirlik özelliğini mekanik özellikleri düşürmeden iyileştirmek için 0 ve 150 MPa sıkıştırma basınçlarında, ZA-27, ZA-27+3%Bi, ZA-27+l,5%Bi, ZA-27+0,05%Li, ZA- 27+0, l%Li alaşımlarından dörder adet numune; üç adedi çekme testi, diğeri ise talaşlı şekil alabilirlik, içyapı, ve yüzey pürüzlülük için hazırlandı. Sıkıştırma döküm uygulamasında kalıp sıcaklığı sistemin ötektik sıcaklığına yakın bir yerden seçilmiştir. Elde edilen sonuçlar kısaca aşağıda özetlenmiştir: Sıkıştırma döküm sonucu dökümlerdeki boşluk miktarı azalmıştır. Yükselen bizmut oram gevrekliğe ve çekme dayanımının düşmesine neden olmuştur. Bizmut katdmışlara göre lityum içeren numuneler daha yüksek çekme dayanımı değerleri vermiştir. Akma dayanımının en çok lityum içeren numunelerde yükseldiği görülmüştür. Bizmut içeren numuneler dışında genel bir eğilim olarak, sıkıştırma dökümle üretilmiş olan numuneler sıkıştırma dökümle üretilmemiş olanlara göre daha yüksek değerler vermiştir. Bizmut içeren numuneler talep edilmeyen toz formunda çok kısa talaş vermiştir. Lityum eklentisi talaş boyutunu saf ZA-27 alaşımına göre olumlu derecede kısaltmıştır. Saf ZA-27 alaşımının sıkıştırma dökümle imal edilmiş olanı en iyi yüzey pürüzlülük değerlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE MECHANICAL PROPERTIES AND MACHINABILITY OF CASTING BASED ZA-27 ALLOYS Among the zinc based foundry alloys, the zinc-aluminum (ZA) alloys are popular due to their good mechanical properties, excellent fluidity and castability. Among these the ZA-27 alloy, with 27% per cent aluminum content exhibits the highest strength and optimum mechanical properties. Previous work carried out in our research group showed that squeeze casting improves the mechanical properties of the long freezing range zinc alloys. In the present study, in order to improve the machinability of the ZA-27 without degrading its mechanical properties; a batch of each alloy compositions, namely ZA-27, ZA-27+1,5 wt%Bi, ZA-27+3 wt%Bi, ZA-27+0,05 wt%Li, ZA-27+0,1 wt%Li, i.e. 56 samples were cast under 0, 150 MPa squeezing pressures. Three of the four castings of each batch were machined for the tension test, and the last one was used for machinability test, microstructure examination, and surface roughness. The die temperature was selected near the eutectic temperature of the system in a squeeze casting practice. It was found that the porosity levels were decreased with the application of squeezing pressure. However, increasing the bismuth concentration caused brittleness, i.e. degradation in the ultimate tensile strength values. Lithium added specimens gave better ultimate tensile strength values as compared to the bismuth added ones. Moreover, marked improvements were observed in the yield strength values after alloying with lithium. The general tendency was appear to be higher ultimate tensile strength values for the squeezed specimens as compared to their unsqueezed counterparts except the ones alloyed with bismuth. Bismuth added specimens resulted in chips that were too short, which were undesirable in terms of machinability. Lithium addition had a beneficial effect on chip lengths, i.e. shorter chips were seen as compared to the chips that were obtained from the pure ZA-27 alloy. Among the pure ZA-27 alloys, squeezed cast specimens gave the best surface roughness values as compared to their not squeezed counterparts.