Investigation of the effect of bismuth on the squeeze cast ZA-27 alloy
Bizmutun sıkıştırma dökümle dökülmüş ZA-27 alaşımına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 181249
  2. Yazar: UĞUR OSMAN BOZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AHSEN SAVAŞ, PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sıkıştırma döküm; katı-sıvı bölgesinde katılaşmakta olan bir alaşımın yüksek basınçaltında ve tekrar kullanılabilen bir kalıp içerisinde yapıldığı döküm anlamına gelir. Budöküme ayrıca hassas dökümle dövme işleminin tek operasyonda birleştirilmesi olarak dabakılabilir.Bu çalışmanın amacı ZA 27 alaşımının üç farklı basınç aralığında, çeşitli oranlardabizmut eklenmesi sonucu mekanik özelliklerde ve talaşlı işlenebilirlikte ortaya çıkandavranışlarını incelemektir. Bu amaçla, saf Çinko Alüminyum alaşımı (ZA 27) ile ZA-27+%0.5 Bi, ZA 27+%1.0 Bi, ZA 27+%1.5 Bi alaşımlarından en az 4 set ve 0-50-100MPa basınçlarda olmak üzere toplam 54 parça dökülmüştür. Bu parçaların her bir türünden3'er seti işlenebilirlik ve çekme deneyinde kullanılmak üzere tornalanmıştır. Ayrıca, bu 3set malzemede mikroyapı incelemesi yapılmıştır. Kırılma yüzeyleri SEM mikroskobundaincelenmiştir.Diğer 1 set malzemede ise sertlik dağılımı, kimyasal bileşim ve yüzey pürüzlülüğüdeğerlerine bakılmıştır. Çıkan sonuçlara göre, artan bizmut miktarının, malzemeninişlenebilirliğini arttırdığı gözlenmiştir. Belirli bir yüzdeden (monotektik bileşimden) sonraartan bizmut miktarının, çok küçük talaş boyutu (toz) oluşturması sebebiyle malzemeişlenebilirliğini olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, alaşımın içerdiğibizmut miktarının artmasıyla dökümlerin dış renginin de koyulaştığı görülmüştür.Sıkıştırma basıncındaki artışa paralel olarak malzemelerin içindeki boşlukmiktarının azaldığı ve malzemenin yoğunluğunun arttığı gözlemlenmiştir. Ergiyiğesıkıştırma işlemini uygularken, kalıbın alt kısmındaki ergiyiğin daha hızlı katılaştığı ve busebeple alt kısmın yeterince sıkıştırılamadığı gözlemlenmiştir. Bu olumsuzluğu gidermekiçin kalıbın altına bir miktar cam yünü yerleştirilmiş, bu bölgenin soğuması yavaşlatılmışve deney parçalarının tümünün sıkıştırılabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Squeeze casting is specified as a technique where solidification is promoted underhigh pressure within a re-usable die hence, combining the permanent mould casting and dieforging in a single operation.In the present study, the aim was to search for the improvement of the mechanicalproperties of the ZA-27 alloy in three different pressure ranges in conjuction with theaddition of various percentages of bismuth element. For this purpose; ZA-27, ZA-27+0.5wt%Bi, ZA-27+1.0 wt%Bi, ZA-27+1.5 wt%Bi, i.e. in total 54 samples were cast under 0,50 and 100 MPa squeezing pressures. Three sets of the castings (36 pieces) were machinedfor the tension test, microstructure examination and machinability test, and the remaindercastings were prepared for hardness test, chemical composition determination and surfaceroughness. Besides, SEM photographs and optical photographs were taken, densitycalculations were done.It was found that, when the bismuth concentration was increased the machinabilitycharacteristics were increased, too. Also, the color of the bismuth added castings were darkerthan the pure ZA-27 alloys. As the squeezing pressure was increased, the porosity levels ofeach batch were decreased and the densities were increased. It was seen that while applyingsqueezing pressure to the semi-solid mixture, the lower part of the die solidified before theupper part. To eliminate this, a batch of glass wool was put under the die for insulation. So,the whole part of the specimen was squeezed, effectively.