An M-commerce framework on J2ME with new features of MIDP 2.0
J2me üzerinde mıdp 2.0'ın yeni özellikler ile m-ticaret sistemi
  1. Tez No: 152601
  2. Yazar: KUBİLAY AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET J2ME ÜZERİNDE MIDP 2.0'IN YENİ ÖZELLİKLER İLE M-TİCARET SİSTEMİ Günümüzde ağ bağlantısına sahip olan cep telefonu ve PDA gibi cihazlar kullanıcıların her türlü bilgiye herhangi bir zaman ve mekanda ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Bu tür cihazlar için bir sonraki adım ise elektronik ticaretin internet ortamında sağladığı başarıyı mobil dünyaya taşımaktır. Ancak bu cihazların kısıtlı kaynaklara sahip olması bir masaüstü bilgisayarın sahip olduğu tüm güvenlik özelliklerini içermelerine engel olmaktadır. Bu çalışmada, J2ME'nin MIDP 2.0 platformunun getirdiği yeni güvenlik değerlerinin üzerinde bir mobil ticaret iskeleti tasarlanmıştır. MIDP 2.0, elektronik ticaretin parasal değer taşıyan uygulamalarda sıkça kullandığı HTTPS protokolünü kablosuz cihazların kullanımına sundu. Bu platformun istemcilere bilginin sunucudan itme yöntemi iletilmesini ve istemcinin otomatik olarak başlamasını sağladı. Bu özellik istemcinin de sunucuya periyodik olarak istekte bulunmasını engelledi. Diğer yandan, MIDP platformu tanımlama bilgisi gibi oturum takibi mekanizmalarını desteklememektedir. Oturum takibi ve oturum süresinin dolması gibi işlemler uygulama seviyesinde kontrol edilmiştir. MIDP, istemci doğrulama işlemlerini içermediği için GSM şirketinin RADIUS sunucusu istemcinin İP adresinden MSISDN numarasına geçişi sağlamada kullanılmıştır. Sunucudan XML formatında gönderilen mesajları bellek nesnelerine çevirmek için de istemci XML ayrıştırıcı kullanmaktadır. Borsa işlemlerinin sunucuya iletildiği bir uygulama da tasarlanan yapının kanıtı olarak bu teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN M-COMMERCE FRAMEWORK ON J2ME WITH NEW FEATURES OF MIDP 2.0 Today, small devices with network connection like Personal Data Assistants (PDAs) and cell phones, let users to reach any kind of information from anywhere and anytime. The next step for these devices is to carry the success of e-commerce in internet environment to the mobile world. However, the limited resources of these devices prevent them to include all the security features of a desktop machine. In this study, an m-commerce framework is designed on top of the new security enhancements of the MIDP 2.0 platform of J2ME. MIDP 2.0 specification introduced HTTPS protocol for wireless devices, which is the secure way of communication used commonly in many monetary transactions of e-commerce applications. The push registry feature of this platform enabled the client devices of the design to be launched automatically with incoming network connection. With this feature, the client is prevented from pooling the server for the results of its orders periodically. On the other hand, the MIDP does not support session tracking mechanisms like URL re-writing or cookies. The session tracking and session timeout is handled in the application layer. Since the client authentication is not implemented in MIDP, the RADIUS server of a GSM Company is used to make a mapping from the IP address of the client to its MSISDN. The messages send from server to clients are coded in XML format and clients included a parser to translate these messages into memory objects. A proof of concept implementation that sends stock exchange operations to the server is also added in this thesis.