Kat adedi değişimiyle birlikte perde sürekliliğinin değişiminin etkilerinin incelenmesi
The effect of changes in shear wall continuity to the distribution of the base shear force
- Tez No: 152707
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Deprem, perde, çerçeve sistemler, yapı analizi, yapı davranışı, kat kesme kuvveti, 1. titreşim periyodu, yapısal düzensizlikler. Bu çalışmada; deprem etkisindeki konut türündeki 3, 5 ve 8 kat adedine ve farklı perde yerleşim tiplerine (Tip 1 ve Tip2) sahip perdeli çerçeve sistemlerde, çeşitli perde en kesit oranları (%1, %1.5, %2) ile perde sürekliliğinin değiştirilmesinin kat kesme kuvvetine, perdelerin karşıladığı kesme kuvveti oranına ve yapının 1. titreşim periyoduna etkisi incelenmiştir. Birinci bölümde; Problemin tanımı, ilgili çalışmalar hakkında kısa bilgiler verildikten sonra çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. Hesaplamalarda kullanılan kabuller, yöntemler, oluşturulan sistemler, taşıyıcı eleman ebatları ve kullanılan malzemelerin özellikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; betonarme taşıyıcı sistemler ve depreme dayanıklı yapı tasarımı hakkında bilgiler verilmiştir. Taşıyıcı sistem türlerinden çerçeveli, perdeli, perdeli çerçeveli sistemler kısaca anlatılmış, bu sistemler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Son kısımda perde ile çerçeve sistemlerin beraber kullanılması durumunda birbirleriyle etkileşim durumları ve avantajları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise yapıların deprem etkisi altında dinamik analizinde kullanılan yöntemler ve kabuller anlatılmıştır. Deprem Yönetmeliği'nde (Eylül 1997) belirtilen kriterler ve sınır değerler açıklanarak, dinamik hesaplamalar için kullanılan katsayı ve donelere verilmiştir. Dördüncü bölümde; Deprem Yönetmeliği'nde (Eylül 1997) belirtilen; yapılarda karşılaşılan düzensizlik durumları ve hesaplamalar anlatılarak, düzensizliklerin şartlan, sınır değerleri ve düzensizliğin bulunması durumunda yapılacaklar açıklanmıştır. Beşinci bölümde 54 tip yapımn deprem etkisi altındaki dinamik analizi, Eylül 1997 deprem yönetmeliğine uygun bir bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonucunda, katlara etkiyen toplam kesme kuvveti, kattaki perdelerin aldığı kesme kuvveti ve yüzde oranı, yapının 1. titreşim periyodu ve sistemde ortaya çıkan düzensizlikler ile düzensizlik oranları elde edilmiş, bulunan değerler tablolar ve grafikler ile sunulmuştur. Ortaya çıkan grafiklerin değerlendirilmesi suretiyle önerilerde bulunulmuştur. xııı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CHANGES IN SHEAR WALL CONTINUITY TO THE DISTRIBUTION OF THE BASE SHEAR FORCE SUMMARY Keywords : Earthquake, shear wall, frame systems, structural analysis, structural behaviour, shear force, first natural period, earthquake code, structural irregularities In this investigation; the effect of changing in shear wall continuity to the distributions of the base shear force between the shear walls and columns, first natural periods, structural irregularities, the coefficients of that irregularities for 3, 5 and 8 floors shear wall framed systems under earthquake effect are researched. First Section : Problem description, concerned studies and scope and aim are explained. Second Section : There are some informations about; structural reinforced concrete structures, systems which are formed only frames, shear wall systems, shear wall frame systems are given. Then comparison of those systems and interaction between the shear wall and frame system are explained. Third Section : The dynamic analysis of multi-storey reinforced concrete structures under load of the earthquake, the methods of calculation, criterions and ideas of the new earthquake code (TEC 1997) are explained. Fourth Section : Analysis of structural irregularities of multi-storey reinforced concrete structures according to the new Turkish Earthquake Code (TEC 1997). Fifth Section : There are 54 models is formed with the changing of shear wall continuity, the ratio of shear wall at the system and the location of shear walls. Then dynamical analysis of that 54 models is solving with computer programs, that according to the new building code (TEC 1997). Then total shear forces, distributions of the shear forces between the shear walls and columns, first natural periods, irregularities and the coefficients values are found, finally results has been inspected and proposals has been made about it. xiv