Betonarme yapılarda kullanılan klasik ve modern kalıp sistemleri ve karşılaştırılması
Traditionel and modern formwork systems for reinforced concrete structures and their comperison
- Tez No: 152708
- Danışmanlar: PROF. ADİL ALTINDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler- Beton, Kalıp,Betonarme Yapı sektörü sosyal, ekonomik ve teknolojik nedenlerle doğrudan bağlantılıdır. İnşaat sektörünün işlemesini sağlayan inşaat şirketlerinin yeniliklere açık, organizasyonel olarak etkin bir şekilde çalışmaları, fonksiyonlarını bilinçli bir şekilde yerine getirmeleri, bu sektörün daha başarılı olmasını, ihtiyaçların daha çabuk ve kaliteli bir biçimde karşılanmasını sağlamaktadır. Dünya üzerinde tüm insanlar yaşam kalitelerini yükseltmeye ve daha iyi koşullar yaratmaya çalışmaktadırlar. Daha iyi yerleşim birimleri ve daha iyi çevreler oluşturmaya çabalamaktadırlar. Mimarlar, mühendisler, müteahhitler kaliteden ödün vermeden yaşanabilir mekanlar yaratma zorunluluğundadırlar. Değişen teknoloji ile birlikte insan ihtiyaçları değişmiş ve yeni bina tipleri ortaya çıkmıştır. Geleneksel bina yapım yöntemleri bu yeni yapı türlerini üretmede yetersiz kaldığından modern yapım sistemleri kullanma yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
TRADITIONEL AND MODERN FORMWORK SYSTEMS FOR REINFORCED CONCRETE STRUCTURES AND THEIR COMPERISON SUMMARY Key Words- Concrete, Formwork, Reinforced concrete Construction sector is directly related to economic, social and technology development. This sector's organisational and effective working, substituting their functions as they should be, make this sector more successful make the needs answered in a quick way. All over the world people striving to improve their standard of living expect better conditions. They want and deserve more spacious accommodation and modern places. Architects, engineers and building contractors are in a position to without sacrificing quality. By the improving technology, human needs have been changed and new construction types have immersed. Because of the weakness of the traditional constraction methods to build new construction styles, modern construction methods have been used. XI