AISI 1040 ve AISI P20 kalıp çeliklerinin borlama kinetiği
Boronizing kinetic of AISI 1040 and AISI P20 mold steels
- Tez No: 152765
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Borlama, Difiizyon, Borürler, Çelikler Borlama sert tabakalar üretmek için iş parçasının yüzeyine bor atomlarının difuzyonunu içine alan termokimyasal bir difiizyon işlemidir. Mükemmel aşınma özellikleri ve 600-700 °C' ye kadar sıcaklıklarda iyi mukavemetinden dolayı bu işlem makine mühendisliği için ilgi çekicidir. Bor atomlarının çeliğe yayınımı ile demir borür fazları ( FeB, Fe2B ) oluşur. Bu fazların çok değişik özellikleri vardır. Bor kaynağı katı, sıvı veya gaz olabilir. Borlu tabakanın özellikleri borlanan çeliğin birleşimine, borlama sıcaklığına ve süresine bağlıdır. Bu çalışmada borlama katı ortamda, ticari Ekabor toz karışımı kullanılarak yapılmıştır. Borlanmış AISI 1040 ve AISI P20 çeliklerinin bazı mekanik özellikleri araştırılmıştır. Borlama işlemi 800, 875 ve 950 °C'de 2, 4, 6 ve 8 saat sürelerde yapılmışlar.
Özet (Çeviri)
BORONIZING KINETIC OF AISI 1040 AND AISI P20 MOLD STEELS SUMMARY Keywords : Boronizing, cüffusion, borides, steels Boronizing is a thermochemical diffusion process in which boron atoms diffuse into the surface of the workpiece to produce hard borides layers. Due to its excellent wear properties and a good resistance in the range of 600-700 °C, this process is interesting for the mechanical engineering. The iron boride phases, such as FeB and FeaB are produced by diffusing of boron atoms into the steels. Boronizing can be applied in solid, liquid and gas mediums. The properties of borided layer depend on the composition steels, boronizing temperature and time. In this study, boronizing was carried out in a solid medium, by using Ekabor powder. Some mechanical properties of borided AISI 1040 and AISI P20 steels were investigated. Boroniznig was performed in pack at 800, 875 and 950 °C for 2, 4, 6 and 8 hours. XI