Termal püskürtme teknolojisinde alternatif uygulamalar
Alternative applications for thermal spraying tecgnology
- Tez No: 152796
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Termal püskürtme, plazma. Termal püskürtme kaplama tekniğinde; tel, çubuk veya toz halindeki kaplama malzemeleri, bir püskürtme tabancasında yamçı, yakıcı ve taşıyıcı gazların eşliğinde püskürtülerek altlık üzerinde kaplama meydana getirilir. Bu grupta yer alan teknikler; alev püskürtme, ark püskürtme, plazma püskürtme, detanasyon tabancası yöntemidir; Püskürtme ailesine katılan en son ilave, yüksek hızlı oksi-yakıt (HVOF) püskürtme yukarıda sayılan yöntemlere alternatif olarak geliştirilmiştir. Sunulan çalışmada; termal püskürtme teknolojisindeki teknikler tanıtılmış ve karakteristik özellikleri bakımından karşılaştınlmış; ülkemizdeki ve Avrupa'daki pazar paylan hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada küresel grafîtli dökme demir altlık malzemesi kullanılarak malzeme üzerine NiCrBSi metalik esaslı kaplama tozu kullanılarak toz alev püskürtme ve plazma püskürtme yöntemi kullanılarak, kaplama işlemleri yapılmıştır. NiCrBSi tozlan farklı yöntemlerle kaplanarak, kaplamaların karşılaştınlması yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
ALTERNATIVE APPLICATIONS FOR THERMAL SPRAYING TECHNOLOGY SUMMARY Key words : Thermal spray, plasma. Thermal spray coating technology operates the coating materials in the form of wire, rod or powder; a spraying gun emplayees in the technology. By the help of spraying gun; combustion, burning and transporter gasses are sprayed on the base material to form the coating on the surface. Some techniques are existed in the technology. These are; flame spraying, arc spraying, plasma spraying and detonation gun. High speed oxi-fuel (HVOF) spraying alternative method is the last addition in to this spraying family. Technicals are proved in thermal spraying technology and characteristic properties are compared. Beside these, it was informed about the market portions in Europe and our country. In this study, spheroidal graphite cast iron substrate was sprayed with NiCrBSi powders by flame spray and plasma spray gun. Coatings revealed with different technigues were compared. xm