Glukokortikoid uygulanmış ratlarda kan glukoz, doku glikojen ve serum C peptid düzeylerine taurinin etkileri
  1. Tez No: 15280
  2. Yazar: GÜLFEM ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI ÖZET Kükürt içeren bir amino asit olan taurin (2 arninoetansüifonlk asit) memeli dokularının hemen tümünde yaygın olarak bulunur. Fizyolojik görevleri henüz kesin olarak tanımlanmamakla birlikte, karbonhîdrat metabolizması üzerindeki etkileri 1942 yılından beri bilinmektedir. Çeşitli şeklilerde oluşturulan hlperglisemlk durumlarda taurin uygulamasının, hipoglisemik etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmada giukokorîikold uygulamaya bağlı hipergîlsemi oluşturulmuş ratlarda taurinin; kan şekeri, C-peptld ve doku glikojen düzeylerine etkilerini araştırmayı planladık. Kan glukoz düzeyi glukoz oksidaz yöntemi ile, serum C-peptid düzeyi RiA ile. doku glikojen düzeyleri ise Sili LO'nun tanımladığı metodîa ölçüldü. Sonuç olarak taurinin normogîisemi de hipoglisemik etkisinin olmadığı, sadece metliprednizoian {16 mg/kg SC) uygulama sonucu hipergilsemî oluşturulmuş deneklerde hipergilsemiyi önlediği, tek doz taurin (200 mg/mg ÎF) ve giukokorîlkoîd + taurin uygulamanın tek doz giukokortikoid uygulanan grupta görülen glikojen düzeyindeki düşüşü önlediği, taurinin hipergilsemiyi önleyici etkisine serum C-peptid düzeyinde artışın eşlik etmediği gözlendi. 40
Özet (Çeviri)
As a sulfur containing amino acid taurine (2-arnlnoethanesuifonic acid) is distributed in almost ail mammalian tissues, although its physiological roles are not clearly defined, its effects on carbohydrate metabolism have been known since 1942. Taurine administration has shown hypoglycemic effects in various hyperglycemic conditions. In this study, w© planned to see the effects of taurine treatment on blood glucose, G-peptlde, and tissue glycogen levels in rats made hyperglycemic with glucocorticoid administration. Blood glucose level was measured by glucose oxidase method, serum insulin level by RiA and tissue glycogen levels by SiU LO'S method. We conclude that, first taurine prevented hyperglycemia only In rats made hyperglycemic with glucocorticoid administration, second, single dose of taurine and tau»ine-i-glucocorticoid prevented the fail In liver glycogen levels seen in the group treated only with glucocorticoid, third these effects occured without a concomitant increase in serum C-peptide levels. 41