N-mesil hidroksilamin ve N-mesil-O-metil hidroksilamin moleküllerinin atomlarının titreşim frekanslarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical study of the structure and vibrational spectra of N-mesylhydroxylamine and N-mesyl-O-methylhydroxylamine
- Tez No: 152839
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Anahtar Kelime : Titreşim modlan, normal frekans modları, Hartree-Fock, DFT, İR spektra, N- mesil hidroksilimin, N - mesil-O-metil hidroksilamin. N - mesil hidroksilamin ve N - mesil - O - metil hidroksilamin moleküllerine ait atomların titreşim frekansları, Gaussian 98 programı ile HF ve B3LYP metotlarında 6-31 G**(d,p) ve 6-311 G**(d,p) temel setleri kullanılarak hesaplandı. Elde edilen teorik geometrik parametreler ve titrşim frekansları, deneysel olarak elde edilmiş İR spektrumlannın frekansları ile karşılaştınldı.Molekülün teorik olarak yapı parametreleri hesaplandı, ve bu değerler deneysel değerler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
THEORETICAL STUDY OF THE STRUCTURE AND VIBRATIONAL SPECTRA OF N - MESYL HYDROXYLAMINE AND N - MESYL - O - METHYL HYDROXYLAMINE SUMMARY Keywords : Vibrational modes, normal mode frequencies, infrared spectra, Hartree - Fock, DFT, N-mesylhydroxylamine, N-mesyl-O-methylhydroxylamine. The normal mode frequencies and corresponding vibrational assignments of N- mesylhydroxylamine and N-mesyl-O-memymydroxylamine in the ground state have been calculated theoretically using the Gaussian 98 set of quantum chemistry codes, HF and B3LYP methods with 6.31G(d,p) and 6.311G(d,p) sets. Calculating modes are product with scaling fector of HF/6-31 G** 0.8929, HF/6-311 G** 0.89, B3LYP/6-31 G** 0.9613, B3LYP/ 6-311 G** 0.978. The results were compared with experimental result of N-mesymydroxylamine and N-mesyl-O- methylhydroxylamine. Theoretical structure parameters are reported. XI