Su kalitesinin belirlenmesinde bulanık mantık yaklaşımı
Fuzzy logic approach in determining water quality
  1. Tez No: 152840
  2. Yazar: HÜSEYİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Su kalitesi, su kalite sınıfı, bulanık mantık Bu tez çalışmasında, Melen Nehri üzerindeki on bir ayrı noktadan alınan su numunelerinde yapılan ölçümler sonucunda ortaya çıkan veriler kullanılarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne ve Bulanık Mantık yaklaşımına göre su kalite sınıflan belirlenmiştir. Bulanık mantık yaklaşımında; Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne göre gruplardan seçilen tüm parametrelerin Matlab programındaki Fuzzy Toolbox'i kullanılarak; üyelik fonksiyonları, kural tabanları, ve su kalite sınıfının hangi aralığa girdiği belirlenmiştir. Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ile Bulanık Mantık'ta bulunan su kalite sınıflarının karşılaştırılması neticesinde; tüm noktalarda uyum olduğu sadece bir noktada uyumun olmadığı görülmüştür. Bu uyumsuzluğun sebebi; parametrelerin üyelik fonksiyonları belirlenirken sınır değerlerine % 5'lik esneklik payı uygulanmasından dolayıdır. Bu sonuç sadece o noktadaki su kalite sınıfını değiştirmektedir, tüm nehir sisteminin su kalitesinde bir değişikliğe sebebiyet vermemektedir.
Özet (Çeviri)
FUZZY LOGIC APPROACH IN DETERMINING WATER QUALITY SUMMARY Key Words - Water quality, water quality class, fuzzy logic. In this thesis; water quality classes have been determined by using the outputs of measurements that are arised from water samples taken from eleven different points of River Melen according to the“Water Pollution Control Regularitons of Turkey”. In Fuzzy Logic Approach; membership functions, rule bases and the interval that water quality classes enters have been found out by using all parameters chosen from the groups via Fuzzy Toolbox of Mathlab Programme according to Water Pollution Control Regularitons. As a results of the comparison of water quality classes found in Water Pollution Control Regularitons and in Fuzzy Logic, conformity in all aspects except one area has been observed. Application of five per cent % 5 elasticity tolerance on the measurement limits while determining the membership functions of parameters, leads to that discordant case. This result affects only the quality class on that point in contrast to no change in the water quality of all river system. XI