Mekatronik bilim dalının internet tabanlı öğretime adaptasyonu
Adapting mechatronic science to internet based education
- Tez No: 152848
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler- Mekalronik, Makine elemanları. Algılayıcılar ve etkileyiciler. Zamanla tüketici gereksinimleri mekatronik yaklaşımı geliştirerek, önemini günden güne arttırmaktadır. Bu nedenle mekatronik yaklaşıma verilecek eğitim de ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada mekatronik eğitimi için "mekatroniğe giriş, malzeme bilimi ve üretim yöntemleri, makine bilimi ve elemanları ve algılayıcılar etkileyiciler konularında çeşitli araştırmalar yapılmış ve içerikler hazırlanmıştır. Ek olarak laboratuar ortamında kurulan devre düzeneklerinde çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Çeşitli programlar yardımıyla görsel olarak da desteklenerek bu çalışmalar internet destekli öğretim kapsamında mekatronik önlisans programı için hazırlanmış ve okuyucuların dikkatine sunulmuştur. xviu
Özet (Çeviri)
ADAPTING MECHATRONIC SCIENCE TO INTERNET BASED EDUCATION SUMMARY Keywords - Education of mechatronic. Sensors and actuators, Machine elements Mechatronic might be described as the new scientific approach ot the new centruy. Therefore any education on mechatronic considered to be vital. In this study, Various resources in meterial science, entry to mechatronic, machine elements, sensor and actuators for mecatronic education have been done. The many kinds of applications have been made by using various circuits which have already prepared or is assambled in laboratuary condition during experiences. For undergraduate students and tecnical reader's attentions, these applications is published on internet by using some packet programs which includes visual supports. xix