Zırh çeliklerinin balistik özelliklerinin deneysel ve bilgisayar destekli incelenmesi
Experimental and analytical methods were employed to obtain the behaviour of armoured steel under balistic
  1. Tez No: 152869
  2. Yazar: GÜNSEL GÖMEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH MİMAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler-Ballistic Penetration, LS-DYNA, Steel Pin, Projectile, Perforation Tüm dünya ülkeleri, ekonomilerinin büyük bir kısmını Savunma Sanayiine ayırmaktadır. Ellerindeki silahlar ve savunma sistemlerin daima diğer ülkelerden üstün olmasını amaçlarlar. Bu nedenle günümüzde kara savaşlarında kullanılan Zırhlı Araçların ve tankların taarruz ve savunma sırasında çok etkili olması gerekmektedir. Tankların ve zırhlı araçların savaş sırasında, manevra kabiliyetlerini ve içinde görev yapan personelin hayatını koruması gerekmektedir. Bu sebeple imalatlarında kullanılan zırh çeliklerinin ne tür mermilere karşı, nasıl şekil aldıklarının önemi büyüktür. Bu çalışmada seçilen iki adet zırh çeliği levhaları, çeşitli kombinasyonlarla, bilgisayar ortamında delinme kabiliyetleri gözlenmiş ve daha sonra gerçek silah ve mermilerle atış yapılarak sonuçlar karşılaştınlmıştır. Bu amaç ile araçlarda kullanılan zırh çeliği levhalarının, G3 piyade tüfeği mermisine karşı direnci incelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
Experimental and Analytical Methods Were Employed to Obtain the Behaviour öf Armoured Steel Under Balastic SUMMARY Key Words : Ballistic Penetration, LS-DYNA, Steel Pin, Projectile, Perforation All world countries spare a great deal of their economy for their Defence Industry. They always aim more powerful defence systems and weapons against other countries. Therefore all new armoured carriages, which are used for ground wars, must have a great effect both at defence and attack. Tanks and armoured carriages must protect their manoeuvre abilities and life of working personnel during a war. Therefore it has a great importance that, how changes the shape of armour steel under fire by using different kind of bullets. At times, all war carriage armours was made from same steel type; there was a security problem of armours, which was waiting for a solution. About 30 years ago, production of new armours has began, which was not made from iron ingredient and ideas changed about that theme. Today, at general steel, at sometimes aluminium alloys, at rare some composites from ceramic, glass are used as armour material and these materials have been enhanced. Today's manufacturers are using some experimental results to determine the optimum armour thickness under different type of ballistic dangers. At these experiments, real bullets are used. As seen from this angle, use of these experiments is much more easy than numerical simulation methods. But by using computer, it can be done numerical analyses, which are supported by visual possibilities. At these analyses, ballistic penetration state can be observed at very little time intervals and the behaviour of armour material can be observed. In this study, experimental and analytical methods were employed to obtain the behaviour of armoured steel under balastic. Two armour steel plates were used in different combinations and at computer environment, and their abilities of balastic penetration were observed. Furthermore, experimental tests were carried out using real bullets as the results were compared with the results obtained in computer environment. Finally, a better solution for security problems of armour steel plate for keeping electronic systems in the carriage, personnel against infantry rifle was examined. xii