Kalite iyileştirme çalışmaları, maliyet boyutunun analizi ve bir uygulama
Quality optimisations, its cost analysis and application
  1. Tez No: 152899
  2. Yazar: KUBİLAY BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER ALANYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
V ÖZET Bu çalışmada Sanayi işletmelerinin vazgeçilmez bir unsuru olan Kalite sistemleri hakkında bilgiler verilmiş, Su Isıtıcı Cihazlar üreten bir İşletmede üretim içi kayıplara neden olan problemler üzerinde durulmuş ve örnek bir problem üzerinde mevcut durum ve iyileştirmeden sonraki sonuçlar ele alınmıştır. Yapılan kalite iyileştirme çalışmasının maliyetsel boyutu ortaya konulmuştur. ISO ( Uluslararası Standartlar Örgütü ) 'nun 2000 yılında revize ettiği ISO 9001 (2000) kalite güvence sisteminin maddeleri hakkında bilgiler verilmiştir. İncelenen problemin sebeplerini ortaya koyabilmek amacıyla, kalite güvence sisteminde problem çözme teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, problemin kaynağı tespit edilmiş ve alınan önlemlerle örnek bir üretim denemesi yapılarak, iyileştirme öncesi ve sonrası durum karşılaştırılmıştır. Yapılan iyileştirmenin üretim, zaman ve maliyet açısından eski duruma göre olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this thesis, it was given informations about Quality Systems that is an obligation for companies and was examined production quality problems that have been lived in production and then one quality problem was analysed and its results were put after optimisation and before. Also it was given cost situations about this quality optimisation study. It was given informations about ISO ( International Standarts Organization )'s last standart that name is ISO 9001 ( 2000 ) Quality Assurance System. To put the causes of this problem that analysed, it was used problem choosing methods in quality assurance system. Finally, it was found the source of this problem and it was made a sample production and then was compared situations after optimisation and before.