Ters gaz kromatografisi yöntemi ile polistirenin termodinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermodynamic properties of polystrene by inverse gas chromatography method
- Tez No: 152901
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA TÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Ters gaz kromatografisi yöntemi polimerlerin fiziksel ve termodinamik özelliklerinin belirlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ters gaz kromatografisi yöntemi ile polistiren üzerine bazı hidrokarbonların adsorpsiyonu incelenmiştir. Deneysel çalışma polimerin camsı geçiş sıcaklığının üzerindeki sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerden polimer çözücü sistemine ait bazı termodinamik parametreler ile ağırlıkça aktiflik kesri, Flory- Huggins etkileşim parametresi ayrıca çözücü ve polimer için çözünürlük parametreleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, sıcaklık ve hidrokarbonlardaki karbon sayısı ile değişimlerine göre yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Ağırlıkça aktiflik kesri Polimer Çözünürlük parametresi Ters gaz kromatografisi Flory-Huggins etkileşim parametresi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inverse gas chromatography method has been commonly used for determination of physical and thermodynamic properties of polymers. In this study, adsorption of some hydrocarbons on polystyrene was investigated with inverse gas chromatography. Experimental study carried out above glass transition temperature. Thermodynamic parameters belong to polymer-solute system, weight fraction activity coefficients, Flory-Huggins interaction parameter, also solubility parameter for solute and polymer were calculated from gained data. Found results were discussed according to changing with carbon number of hydrocarbon and temperature. KEY WORDS Weight fraction activity coefficient Polymer Solubility parameter Inverse gas chromatography Flory-Huggins interaction parameter