Polistirenin yüzey özelliklerinin ters gaz kromatografisi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of surface properties of polystyrene by inverse gas chromatography metod
- Tez No: 153013
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Polistirenin yüzey özellikleri sonsuz seyrelme bölgesinde ters gaz kromatografisi yöntemi ile incelenmiştir. Polistiren üzerine n-alkanlarm (n-hekzan, n- heptan, n-oktan, n-nonan, n-dekan) ve bazı polar bileşiklerin (benzen, aseton, etil asetat, DCM, kloroform, THF) adsorpsiyonunda, adsorpsiyon entalpisi, entropisi ve serbest enerjisi hesaplanmıştır. Ayrıca polistirenin yüzey serbest enerjisinin dağılım (London) bileşeni ve Lewis yüzey asitlik (KA) ve bazlık (KD) sabiti belirlenmiştir. Üç farklı yöntemle hesaplanan Ka ve Kd sabitlerine göre polistiren yüzeyinin bazik yapıda olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER Ters gaz kromatografisi Asit-baz özellikleri Polistiren Yüzey özellikleri Yüzey enerjisi Termodinamik parametreler
Özet (Çeviri)
SUMMARY The surface properties of polystyrene were investigated by inverse gas chromatography at infinite dilution region. Enthalpy of adsorption, entropy of adsorption and free energy of adsorption were calculated for the adsorption of n-alkanes (n-hexane, n-heptane, n-octane, n-nonane, n-decane) and some polar probes (benzene, acetone, ethyl acetate, DCM, chloroform, THF) on polystyrene. In addition to, the dispersive (London) component of the surface free energy and surface Lewis acidity (Ka) and Lewis basicity (Kd) of polystyrene surface were determined. The values obtained for Ka and Kd by three different methods demonstrate that polystyrene surface has basic nature. KEYWORDS Inverse gas chromatography Acid-base properties Polystyrene Surface characteristics Surface energy Termodynamic parameters