Biyolojik aktif bazı 4-oxazoller üzerine kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on biologically active some 4-oxazols
- Tez No: 152902
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEMİR ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IT ÖZET Bu çalışmada bas biyolojik aktif oxazolidin-4-one ve türevlerinin fizikokimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle hesaplanmıştır. Elde edilen btı feikokimyasal veriler kollanılarak MNDO, AMI, PM3 ve MINDO/3 yöntemleri için Proton affiniteleri (PA), asitlik sabitleri (p!Q, bağıl kararlılıkları (RS) ve tautomeric denge sabitleri (pKt) hesaplanmıştır. 4-oxo ve 4-tiyon türevleri için oxo ve tiyon protonlanması azo protonlanmasına göre daha kolay olduğu bulunmuştur, buna karşı 4-imino türevlerinde amino protonlanması amino ve azo protonlanmasından daha kolay olduğu bulunmuştur. 4-oxo ve 4-tiyon türevleri için tercih edilmiş tautomerik formun keto ve tiyon olduğu bulunmuştur, buna karşı amino forman 4-imino türevleri içinde tercih edildiği bulunuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I» tMs work physiewheiRieal properties of some biologically active mm&W&m-4- one and derivatives were oorapRed by msing seffiîeropirieal meöıods Proton affinities |PA>, aeidity constants (pîCa), relative stabilities (RS> «i tautomeric eqnbi&tan constant» fm MNJDO, AMI, PM3 and MÎNDÖ/3 methods were founded by using the obtained this physieoehearieal results. The oxo and thion protonation were foond to be easier ftan that of azo protonation tor 4-oxo and 4-tMor derivatives whereas amino protonation was found to be easier İtan imino and azo protonatio» m 44?nino derivative. The preferred tatKoiwerie form for 4-oxo and 4-thion derivatives were found to be 1h& keto and liion forms whereas the amino form was found to be prefered in 44nwo derivatives.