Ağır ticari araçların süspansiyon sistemlerinde titreşim özelliklerinin incelenmesi
The study of vibration characteristics of suspension systems of heavy commercial vehicles
  1. Tez No: 152925
  2. Yazar: TOLGA AKGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Ağır ticari araç şoförleri uzun süre taşıt kullandıklarından dolayı sürekli titreşime maruz kalırlar. İnsan sağlığını etkileyen bu titreşimleri minimuma indirmek süspansiyon sisteminin en önemli görevidir. Bu nedenle süspansiyon sistemi tasarlanırken, titreşimlerin karakteristik özellikleri, insan sağlığına etkileri değişik yol ve kullanım şartlarında incelenmelidir. Yüksek lisans tezi olarak yapılan bu çalışmada süspansiyon sistemi değişkenlerinin araç konforunu nasıl etkilediği incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda farklı kabin süspansiyonlarında, sürüş hızlarında, sürücü ağırlıklarında, koltuk sönümleme oranlarında ve iki farklı yol şartında titreşimler araştırılmıştır. Sırası ile dingile, şasiye, kabine ve koltuğa gelen ivmeler kaydedilerek, her bir yalıtan sisteminin özellikleri, iletkenlikleri ve sürüş konforuna etkisi incelenmiştir. İnsan sağlığı ve konforu üzerine daha önce yayınlanmış makale ve standartlardan baz alınarak yapılan deneysel çalışmaların sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The heavy commercial vehicle driver's are frequently subjected to vibration due to long driving hours. The main aim of suspension system is to minimize these vibrations that affect the human health. Therefore at the design process of a truck suspension system the characteristic properties of vibration and its effects on human health should be evaluated at different road profiles and driving conditions. in this research, it was observed that how the suspension system parameters affected the vehicle comfbrt. Different experiments with different cab suspensions, vehicle speeds, driver weights, seat damping rates and different road profiles have been performed to search the effects of vibration. Consecutively, ihe accelerations of axle, chassis, cab floor and seat are stored then used for the evaluation of ride comfort and transfer functions of systems. The experirnental results -have been evaluated with taking the studies.and standards which have been done before, into consideration.