Çerçevelerde hareketli yük düzenlemesinin boyutlandırmaya etkisi
The effect of the live load arrangements in frames to design
- Tez No: 152924
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yapı mühendisliğinde boyutlandırmaya etki eden faktörler, sabit ve hareketli yükler olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Sabit yükler, değeri yalnızca kullanılan yapı malzemesine göre değişebilen, sürekli olarak var olan, zamanla değişmeyen ve ihmal edilemeyen büyüklüklerdir. Hareketli yükler ise konumu ve yeri değişebilen yükler olup, yönetmelikler ile belirlenmişlerdir, dolayısıyla yapıya etkilerinin incelenmesi sırasında herhangi bir değişikliğe imkan vermezler. Bunların dışında, yapıya birdenbire etkiyen ve çok kısa süreler içerisinde çok büyük değişimler gösteren kuvvetler olarak tanımlanan deprem, rüzgar vb dinamik yüklere karşı da yapıların dayanıklı olması gerekmektedir, özellikle deprem yüklerinin yapıya olan etkileri incelenirken, hareketli yük düzenlemelerinin de büyük ölçüde etkisi bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmada da bu etki incelenerek, çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In the field of structural engineering there are two types of factors that affect dimensioning. These are: dead loads and live loads. Dead loads whose intensity only changes with the used material are greatnesses that don't change with time and can not be neglected. Live loads on the other hand are loads whose position and location can change and live loads are arranged according to codes. Therefore while observing their affect to the structure, live loads don't allow any variation. Except these, the structures must be strong enough against dynamic loads such as earthquake and wind which are defined as forces that affect the structure suddenly and show great variations in a short period. Especially while observing the effects of the earthquake to the structure it is realized that live load arrangement plays an important role. In this study this impact has been examined and some suggestions have been presented.