Eskişehir ilinin yılan ve kertenkele faunası
Snake and lizard fauna of Eskişehir city
- Tez No: 152930
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ÖZELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, coğrafık ve iklimsel bakımdan kendine özgü koşullara sahip olan Eskişehir ili ve ilçelerindeki yılan ve kertenkele faunası araştırılmıştır. Bölgede tespit edilen türlerin morfolojik özellikleri değerlendirilerek, taksonomik durumları belirlenmiştir. Araştırma bölgesinde, sekizi kertenkele ve altısı da yılan olmak üzere toplam on dört ayrı tür saptanmıştır. Bunlardan Scincidae familyası üyeleri Mabuya vittata ve Ablepharus kitaibelii türlerinin bölge için yeni kayıt oldukları anlaşılmıştır. Ayrıca Lacertidae familyasından Ophisops elegans türünün, bölgenin kuzeyi ve güneyinde yaşayan populasyonlan arasında, renk ve desen bakımından bazı farklar tespit edilmiştir. Bölgede tespit edilen türlerin yaşadığı bölgelerle, arazide belirlenen ekolojik gözlemlere de ayrıca yer verilmiştir. Böylece, temel yapısı ortaya çıkarılmış olan Türkiye herpetofaunasma ait boşluklara katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, snake and lizard fauna of the vicinity of Eskişehir city and its counties, where has unique geographical and climatic conditions, were investigated. Morphological features and taxonomic conditions of the species identified in the region were also determined. Totally fourteen species of eight lizards and six snakes, have been identified İn the research field. İt was found out that Mabttya vittata and Ablepharus Mtaibelii species of Scincidae family are new records for the study region. Besides this, some differences of coloration pattern have been determinated between the populations of Ophisops elegcms of Lacertidae family, living in the north and south part of the study region. Ecological observations about the habitats of the species determined in the region have also been mentioned. Thus, we tried to contribute to filling the empty gaps of herpetofauna of Turkey, about which the basic information has been revealed up to know.