Fenantreni parçalayan bakterilerin izolasyon ve tanımlanması
Isolation and identification of phenantrene degraded bacteria
- Tez No: 152929
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Petrol ve petrol türevleri olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH), petrol dökülmesi ve fosil yakıtların tamamen yanmaması sonucu çevreye atılan yaygın organik kirleticilerdir. PAH'lann çoğu çevrede uzun süre kalmaları ve birikimleri sonucu çevre kirlenmesine sebep olurlar ve biyolojik dengeyi önemli ölçüde etkilerler. PAH'lan parçalayan mikroorganizmalann belirlenmesi, izolasyonu ve karakterizasyonu çevrenin daha kısa bir sürede temizlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Fenantreni parçalayan bakterilerin belirlenmesi iki eleme basamağıyla gerçekleştirildi. Elde edilen 8 izolattan T9 (Bacillus pumilus) fenantren ve diğer denenen hidrokarbonları en iyi parçalayan bakteriydi. Fenantreni parçalayan izolatlar, T 'e Bacillus circulans, T '1 Staphylococcus xylosus, T7 Pasteurella urea, Eı ve Es kodlu izolatlar Bacillus sp. olarak identifıye edildi. T3 ve T5 kodlu izolatlar yapılan testler sonucunda identifıye edilememiştir. Denenen hidrokarbonlar arasında T9 tarafından en çok parçalanabilen parafin olup, bunu sırasıyla fenantren, hekzan, naftalen ve benzol izledi. ffl
Özet (Çeviri)
SUMMARY Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs), such as petroleum and petroleum derivatives, are widespread organic pollutants entering the environment, chiefly, through oil spills and incomplete combustion of fosil fuels. Since most PAHs are persist in the environment for a long period of time and bioaccunulate, they cause environmental pollution and effect biologycal equilibrium dramatically. Determination, isolation and characterization of microorganisms which participate in the biodegradation of PAHs have great significance in the decontamination of the environment in shorter periods. Determination of bacteria which degrade phenanthrene was carried out two selection steps. Among eight izolates obtained, T9 {Bacillus pumilis) was the best bacterium which degrade phenanthrene and other hydrocarbons tested. The isolates degraded phenanthrene were identified as T9 Bacillus pumilis, To Bacillus circulans, Ei and E2 Bacillus sp., Ti Staphylococcus xylosus, T7 Pateurella urea, T3 and T5 unidentified. Among the hydrocarbons tested, parafine was the best degradable hydrocarbon by T9 isolate, and followed by paraffin oil, phenanthrene, hexane, naphtalene, benzene. IV