Türkiye'de üretilen mermer üretim ve işleme makinelerinin genel değerlendirilmesi
General evaluation of marble producing and processing machines produced in Turkey
- Tez No: 152946
- Danışmanlar: PROF.DR. METE GÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de üretilen mermer işleme ve üretim makinelerinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaçla, toplam 207 mermer üretim ve işleme makinesi incelenmiştir. Bu makinelerin kullanım amaçlan ve teknik özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de üretilen mermer makinelerinin mermercilik sektörüne büyük ölçüde katkılar sağladığı ve gelecekte bu katkıların daha da artabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, a general evaluation of marble production and processing machines produced in Turkey has been done. To achieve this goal, a total of 207 marble production and processing machines have been examined. The functions and technical properties of these machines have been examined in detail. Finally, it was concluded that Turkish marble production and processing industry has an important contribution on the marble industry, and it is expected that this contribution could increase in the future.