Mihalıççık yöresi killeri ve şaphane alünitinin su arıtımında kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigations on usability of Mihalıççık region clays and şaphane alunite in water purification
- Tez No: 152947
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL AÇIKKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET, Genel formülleri (A20)x(BO)y(C203)z(Si02)m(H20)n ile gösterilen kil mineralleri pek çok alanda kullanılmaktadır. Alünit minerali Türkiye'de rezerv bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. K2S04.Aİ2(S04)3.4Al(OH)3 formülü ile gösterilen alünit minerali alüminyum sülfat, alümina, şap ve potasyum sülfat üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Eskişehir-Mihalıççık killeri ve Kütahya-Şaphane alünitinin su arıtımında koagülant olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Porsuk Nehri suyunda KOİ, AKM ve sertlik tayinleri yapılmıştır. Su örneklerini farklı sıcaklıklarda kalsine edilen kil, alünit, kil + alünit, kil + alünit + Na2C03 ve kil + Na2CÛ3 karışımı ile muamele edilerek, ilgili maddelerin KOÎ, AKM ve sertlik giderim verimleri belirlenmiştir.KOİ için maksimum giderim verimi 900°C'de kalsine alünit 7g için %90, AKM için her üç koagülant %95, sertlikte 400°C kalsine kil 7g + Ig Na2C03 ile %94 giderim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Clay minerals formulated as (A20)x(BO)y(C203)z(Si02)m(H20)n are being used in many area. Alunite keeps its importance from the rezerve point of view in Turkey. Alunite ore which formulased as K2S04.Aİ2(S04)3.4Al(OH)3 is being used for production of aluminium oxide, alum and potassium sulfate. In this study, the usage of Eskişehir-Mihalıççık clay, Kütahya-Şaphane alunite and their mixtures as coagulant in water purufication process were tested. Water samples were treated with clay, alunite which were calsined at different temperature and their mixtures ( i.e. clay + alunite, clay + alunite + Na2C03 and clay + Na2CC>3 ) to predict the appropride amount of deciraging the organic oxygene demand (COD), the suspended solid and hardness of the water. The efficiency of 900°C calsined 7g of alunit was found as 90%, for COD, for suspended solid for all three coagulant was found as 95% and in hardness efficiency of 400°C calsined 7g of clay plus lg Na2C03 was found as 94%.