Mermer sektöründeki aşındırıcı taşların yapısal incelenmesi
The Structural investigation of abrasives in marble sector
  1. Tez No: 95152
  2. Yazar: AKIN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. TARIK ÖZKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalarla, ülkemizde; 589 milyon metreküp (1.590 milyon ton) görünür rezerv miktarına karşın, 1.545 milyon metreküp (4.171 milyon ton) mermer rezervinin olduğu saptanmıştır. Toplam rezervi 5 milyar metreküp (15 milyar ton) sayılabilecek Türkiye'nin 1,6 milyar ton civarındaki görünür rezervi, dünya tüketimini 80 yıl karşılayabilecek düzeydedir. 1996 yılı itibariyle Türkiye'de 500'e yakın ocakta, blok olarak mermer üretimi yapılmakta, üretilen bloklardan yaklaşık 15 milyon m2/yıl işlenmiş mermer elde edilmektedir. Ocaktan çıkarılan mermerlerin 800'ün üzerindeki fabrikalarda işlendiği ve bunların 10.000 civarındaki atölyelerde çalışılarak tüketicilere aktarıldığı saptanmıştır. Araştırma sonuçlarında, Türkiye'deki mermer ocak, fabrika ve atölyelerde yaklaşık 65.000-70.000'in civarında işçi istihdam edildiği göz ardı edilemeyecek bir çoğunluktur. Şu an için ülkemizde, mevcut mermer işleme tesislerinde, yıllık blok mermer işleme kapasitesi 650.000-700.000 tonu bulmuştur. İhracattaki payı ise %20'ye ulaşmıştır. Bu ekonomik potansiyel içinde mermer işleme malzemelerinin son kullanım unsuru olan abrasivler bu sektörde önemli bir yer teşkil etmektedir. Abrasivlerin kullanımı ile mermer yüzeyindeki pürüzlülüğün minimize edilmesi ve mermerin gerçek ekonomik değerinin ortaya çıkarılması sağlanmış olur. Mermerin işlenmesinde son kademe olarak kaşımıza çıkan abrasivler, mermerin kalitesini direkt olarak etkilemesi nedeniyle titiz bir araştırma konusu oluşturmaktadır. Yerli ve yabancı abrasiv üretici firmalarını sürekli meşgul eden problemlerin başında; mühendislik çerçevesinde, maliyet göz önünde bulundurularak, abrasivden alınan randımamn ne derece arttırılabileceğidir. Bu çalışmalarda en çok dikkat edilecek husus ise abrasiv olarak adlandırdığımız silim taşlarının yapısını oluşturan malzemelerdir. Yapılan bu çalışmada; ülkemizde kullanılan abrasivlerin, yapısal incelemesi imkanlar dahilinde laboratuar çaplı olarak, artıları ve eksileriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mermer, Abrasiv, ^ro^utKo^, £o©o roTSn «
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studies carried at recent years showed that our country has 589 million m3 (1590 million tons ) proven reserves against 1545 million m3 (4171 million tons) probable reserves. About 5 million m3 total reserves and 1.6 million tons of proven reserves can supply to the world a marble consumption of up to 80 years. In Turkey, about 500 marble quarries produce marble in rectangular blocks in integral. From this blocks about. 15 million m2 per year finished product of marble tiles are obtained. Over 800 small factories and 10 000 plants are used to get this final finished product to deliver them to the consumers. As a result of investigations that's carried out, its found that over 65 000-70 000 labour force is worked in this marble factories and plants. This large quantity of force is very important for the welfare of the state and should not be disregarded. At the present moment the merble production capacity is reached to 650 000-700 000 tons form the available marble producing plants. This figure is equivalent to 20% of the total exports in Turkey. Abrasives are used at the last stage in marble tile porducyion and has an important place in the marble sector as being an economic potential. Polishing marble tile surfaces thus minimising surface roughness by using abrasives gives an economic value to the marbles. This abrasives that are used at the final stage in producingmarble tiles directly effect marble quality. And this research study should be carried out with utmost importance. To think about the optimum gain from abrasives with maximum efficiency is a problem that must be tackled. The cost of abrasives and the problem of producing the most economic abrasive is the main concern of many local and foreing abrasive producing companies. To solve the question of“how one can increase the efficiency of abrasives”, laboratory studies should be carried out to establish the structural elements of slim rocks. In the research study, the structure of abrasives that are used in our country is determined in the laboratory this giving the advantages and disadvantages of the each type. KEY WORDS: Marble, Abrasive