Seyhan, Ceyhan, Aşağı Fırat ve Asi nehir havzalarındaki Alburnus rafinesque, 1820 (Teleostei: Cyprinidae) türlerinin morfolojik ve filogenetik analizi
Morphologic and phylogenetic analyses on Alburnus rafinesque, 1820 (Teleostei: Cyprinidae) species in Seyhan, Ceyhan, Lower Euphrates and Orontes river basins
- Tez No: 444413
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YAĞCI YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 2013 yılı Haziran ayında Seyhan, Ceyhan, Aşağı Fırat ve Asi nehir havzalarında dağılım gösteren Alburnus cinsi taksonlarının tespit edilmesi, morfolojik ve moleküler karakterler yardımı ile tanımlanması ve filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Söz konusu havzalarda Alburnus adanensis, Alburnus caeruleus, Alburnus qalilus, Alburnus orontis, Alburnus mossulensis ve Alburnus sellal olmak üzere 6 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin morfolojik karakterleri ve mitokondriyal DNA sitokrom b (cyt b) ve sitokrom oksidaz I (COI) gen bölgelerine ait baz dizilimleri belirlenmiştir. Alburnus adanensis ve A. sellal türlerinin morfolojik karakterlerinin birbiriyle oldukça yakınlık gösterdiği, COI gen bölgesi baz dizilimlerinin tamamen aynı olduğu, cyt b gen bölgesinde ise türler arası genetik uzaklığın %0,20 ve %1,10 arasında olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen türlerin Neigbour Joining ve Maximum Likelihood dendogramlarında A. adanensis ve A. sellal türlerinin birlikte dallandıkları belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu bulgular doğrultusunda A. adanensis'in A. sellal'ın sinonimi olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out 2013 June in order to determine morphologic and molecular characters and phylogeny of Alburnus species in Seyhan, Ceyhan, Lower Euphrates and Orontes river basins. A total of 6 species, Alburnus adanensis, Alburnus caeruleus, Alburnus qalilus, Alburnus orontis, Alburnus mossulensis and Alburnus sellal were identified from these basins. Morphologic characters, mitochondrial DNA cytochrome b (cyt b) and cytochrome oxidase I (COI) genes were sequenced from Alburnus species. These results showed that same sequences of COI gene in A. sellal and A. adanensis, genetic distance of two bleaks for cyt b range between %0.2 and %1.1 were found. According to Neigbour Joining and Maximum Likelihood dendograms for COI and cyt b, A. sellal and A. adanensis branched out together. Both morphologic characters and mtDNA sequences indicated that A. adanensis is a junior synonym of A. sellal.