Dormansi döneminden verimlilik dönemine geçiş sürecinde Türkiye'de yetiştirilen çaylarda (Camellia sinensis (L.) kuntze) polifenol oksidaz enzimi seviyesindeki değişme
  1. Tez No: 15298
  2. Yazar: NİLÜFER ŞEHNAZ KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada,, çayın dormansi (uyku) döneminden., vegeta- tif (verimlilik) dönemine geçiş, sürecini oluşturan Mart, Nisan ve Mayıs ayları süresince pol i fenol oksidaz enzimi (PFO) aktivitesinin değişimi incelenmiştir. Altı çeşit çay tipi üzerinde yapılan PFO aktivite analizleri neticesinde, söz konusu aylar süresince bütün tiplerde PFO aktivitesinin düzenli olarak arttığı göz lenmiştir. Yapılan istatistiksel me todlardan Korelasyon katsayısı analiz neticesinde PFO aktivitesinin Mart. Nisan ve mayıs ayları süresince değişimş düzenli bir şekilde olduğu.çok yüksek oranda bulunan korelasyon katsayısı ile ortaya konmuştur. Diğer yönden yine PFO aktivite sonuçlarına iki yönlü varyans analizi tatbik edilerek tiplerin ve ayların kendi içlerindeki ilişkilere bakılmıştır: Ayrıca bu iki faktörün birbirleriyle olan etkileşimlerine de bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between polyphenol oksidase(PPG) activity and March, April and May which are know as the transition period of dormancy state were inves tigated. Sin local types of tea leaves were studied. During this period PPO activity shewed a regular increased. The correlation analyses showed a high level of corre- »!'latio.n of PPO activity. The interaction of PPO activity in levels during these. months were also statistically evaluated. A significant interaction was observed for the change in the levels of PPC activity and months.