Patateste fizyolojik yaş dönemlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 3494
  2. Yazar: SUAT ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BİRKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
-52- VII- ÖZET Bu araştırma E,Ü« Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laborat uyarlarında yürütülmüştür. Denemede yabanca kökenli fsola, Granöla, Grandifolia, Diamant, Resy, Vindika, Cardinal ve Desiree patates çeşitle ri materyal olarak kullanılmıştır, Materyal olarak kullanı lan bu patates çeşitlerinin aydınlık ve karanlık ortamlarda fizyolojik yaş dönemleri ve sürgün uzunlukları incelenmiştir. Fizyolojik yaş dönemleri olarak Tepe sürgünü oluşumu, Sürgün çoğalması, 2 cm'lik sürgün uzunluğu ye Sürgün dallanması alınmıştır, Işık geno tiplerin dikim için uygun sürgün uzunluğuna ulaşmasını geciktirmiştir, Genot ipler in dormansi sürelerine etki yapmamıştır. Tepe sürgünü baskısının kalkmasına ise et ki yapma şekli genotiplere göre farklı olmuştur, çeşitlerin fizyolojik yaşlanmaları birbirlerinden fark lı olmuştur. Fizyolojik yaşlanması en hızlı olan çeşit Dia mant, en yavaş olan çeşit ise İsola olmuştur.
Özet (Çeviri)
-32/a~ SUMNLAEY This research was conducted in the laboratory of the Field Crops Department of the Aegean University. Is ola, Gfrarfâla, Grandi folia, Diamant, Re_syl__yindika>_, Cardi nal and Desiree varietes of foreign origin were used as genetik material. They were tested in respect to the phsiological age and the sprout development stages under the dark and light con ditions the top sprout stage, multiple sprout stage, sprout of 2 cm lenght and branched sprout stage were observed as the physiological age stages. The light delayed the genotypes to reach to the suitable sprout lenght. But the light did not influnce the dormancy period of the genotypes. The prevention of the top sprout dif fered from one genotype to others.. The physiological age of varietes differed fron each other. The physiological ageing appeered to be fast for Diamant and to be slaw for :îsola.