Çeşitli kaynaklardan ekzopolisakkarit oluşturan mikroorganizmaların izolasyonu ve üretim kapasitelerinin karşılaştırılması
Isolation of exopolysaccharide producer microorganisms from various sources and comparision with capacity of yields
  1. Tez No: 152984
  2. Yazar: NEVİN ALPER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
TTT OZF.T Ekzopolisakkarit (EPS) üreten bakteriyal strainlerin izolasyonu aktif çamur ve kil örneklerinden yapıldı. Strainler P, E, GYC ve ESP besiyerleri kullanılarak aerobik şartlarda 30 ° C'de izole edildi. Birinci eleme aşamasında kolonilerin mukoid durumlarına bakılarak 51 koloni izole edildi. İkinci aşama EPS kapasitelerini belirlemek üzere ESP Broth'da gerçekleştirildi ve 8 izolat seçildi. Her bir izolat için üretilen EPS miktarları ve verim hesaplandı. Ayrıca bu izolatların identifıkasyonu yapıldı. Kilden izole edilen TA 13 Bacillus licheniformis olarak, Nil ve N17 ise Bacillus circulans olarak tanımlanırken, aktif çamurdan izole edilen AS 28 Corynebacterium xerosis ve AS 20 Bacillus sphaericus olarak isimlendirildi. TA 13 'ün en yüksek verime AS 20'nin ise en düşük verime sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY A isolation of exopolysaccharide (EPS)-producing bacterial strains was carried out from activated sludge and clay samples. The strains were isolated in P, E, GYC and ESP media under aerobic conditions at 30 °C. In first selection step, a total of 51 strains were isolated, based on the mucoid mode of colonies. Second selection was carried out in EPS produced and yield was calculated for each isolate. Also, these isolates were identified. Isolate TA 13 was as Bacillus licheniformis and Nil and N17, as Bacillus circtilans isolated from clay while AS20, AS 28, isolated from activated sludge was identified as Bacillus sphaericus and Corynebacterium xerosis respectively. It was found that TA 13 had the highest yield, % 96 while AS 20 had the lowest yield.