Tuza toleransı farklı iki kültür bitkisinde bazı fizyolojik ve makromorfolojik parametreler üzerine NaCl, Na2SO4 ve Na2CO3 tipi tuz stresi etkilerini inceleyen istatistiksel bir çalışma
A statistical work that investigate NaCl, Na2SO4 and Na2CO3 type salt stress effects about two culture plants that have different salt tolerance in some physiological and macromorphological parameters
- Tez No: 153007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada ülkemizde tarımı yapılan ve tuza orta derecede dayanıklı ve hassas olarak bilinen Lycopersicon esculentum ve Raphanus sativus'un çimlenme ve fide büyüme dönemlerindeki bazı makromorfolojik ve fizyolojik parametreler üzerine NaCI, Na2S04 ve Na2CC>3 tipi tuz stresi etkilerini karşılaştırmak, bitkilerin hassasiyet veya tolerans gösterdikleri tuz tipi ve miktarını tayin etmek ve bitkilerin tuzluluğa karşı olan hassasiyet veya toleranslarmdaki varyasyonu genotip düzeyinde ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada inceleme kapsamına alınan tüm makromorfolojik ve fizyolojik parametrelerde sonucu değiştirebilen en önemli faktör genotip etkisidir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research it is aimed that to compare macromorphological and physiological parameters about NaCl, Na2SC>4 and Na2CC>3 type salt stress effects of Lycopersicon esculentum and Raphanus sativus, as known as agricultural in our country and resist to salt in moderately tolerant and sensitive, in the period of germinate and grown of seedling, to assign amount and type of salt that plants show sensitiveness and tolerance and to put forward variation of tolerance and sensitiveness of plant against salinity in genotype level. At this work taken as research coverage in all macromorphological and physiological parameters that can be able to change the result, most important factor is effect of genotype.