Artan oranlarda uygulanan azot ve çinkonun buğday bitkisinde verim ve unsurları üzerine etkisi
The effect of increasing rates of nitrojen and zinc an yield and yield components in wheat cv. gerek-79
- Tez No: 153008
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİ TOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Yürütülen tez çalışmasında artan oranlarda uygulanan azot (0, 3, 6, 9 kg / da) ve çinko (0, 0.5, 1, 1.5 kg Zn / da)'nun Gerek - 79 buğday çeşidinde verim ve verim unsurları üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, artan azot dozlarının Gerek-79 buğday çeşidinde bitki boyu, bayrak yaprak boyu, başak boyu, başakçık sayısı, bin tane ağırlığı, hasat indeksi, hektolitre ağırlığı, kardeş sayısı, kılçık boyu, metrekarede başak sayısı, sap ağırlığı ve biyolojik ağırlık özellikleri üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Artan çinko dozlarının incelenen özelliklerden hektolitre ağırlığı üzerine etkisi önemli olmuştur. Azot ve çinko dozları interaksiyonunun incelenen verim unsurlarından başak verimi, hektolitre ağırlığı ve dane verimi üzerinde etkisinin önemli olduğu bulunmuştur. Bu araştırma, Gerek - 79 buğday çeşidinde artan oranlarda uygulanan azot ve çinko dozlarından 1 kg Zn / da ve 6 kg N / da uygulamalarının dane verimi üzerine en etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this master thesis study, the effect of increasing of nitrojen (0, 3, 6, 9 kg N/da) and zinc (0, 0.5, 1, 1.5 kg Zn/da) an yield and yield components in wheat cv. Gerek-79. According to the results of the study, increasing rates of nitrojen was effective on the plant height, flag leaf height, spike height, spikelet per spike, 1 000 kernel weight, harvest index, hectoliter weight, tiler number, awn height, spike number per squaremeter, culm weight and biological yield parameters. Increasing rates of zinc was found as effective on hektoliter weight. The interaction effect of increasing rates of nitrojen and zinc was sinificant on spike yield, hektoliter weight and grain yield. The results of the study showed that among the rates of zinc and nitrojen 1 kg Zn/da and 6 kg N/da was the most effective on grain yield of wheat cv. Gerek-79.