Orta karbonlu alaşımsız çeliklerin borlanmasında işlem koşullarının borür tabakası özelliklerine etkileri
The effects of treatment conditions to boride layer properties on boronizing of unalloyed steels with middle carbon content
  1. Tez No: 153014
  2. Yazar: SEDAT ARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEDRET AYDINBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada, alaşımsız orta karbonlu 1040 ve 1060 çeliklerine kutu borlama işlemi uygulanmıştır. Borlama çeşitli sıcaklık ve sürelerde tekrarlanarak işlem parametrelerinin horlanmış yüzey özelliklerine etkisi araştırılmıştır AISI 1040 ve 1060 alaşımsız çeliklere 900, 950, 1000 ve 1050 °C de 2, 4 ve 6 saatte kutu borlama yapılmış, borlanan numunelerin mikroyapıları, mikrosertlikleri ve tabaka kalınlıkları belirlenmiştir. Bor tabakasının karakterizasyonunda XRD analizleri kullanılmıştır. Sıcaklık ve süre arttıkça tabaka kalınlığında ve tabaka sertliğinde artış meydana gelmiştir. Karbon oranı arttıkça tabaka kalınlığında azalma, tabaka sertliğinde artış görülmüştür. Çalışmanın temel amacı kutu borlama sonunda elde edilen borür tabakasını karakterize etmek ve bu konuda yapılan deneysel çalışmalarla literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, pack boriding have been applicated to unalloyed 1040 and 1060 steels with middle carbon content. The effect of treatment parameters on the boronized surface characteristics have been investigated at various temperatures and times. Pack boriding have been applied to unalloyed 1040 and 1060 steels at 2, 4 and 6 hours and 900, 950, 1000 and 1050 °C. The microstructures, microhardnesses and layer thicknesses of boronized specimens have been assigned. XRD analysis have been used at characterization of boride layer. Increasing at time and temperature, layer thickness and hardness increased. Increasing at carbon content, decrease on layer thickness and increase on layer hardness have been seen. The main aim of this study, characterizing the boride layer which obtained at the end of pack boriding and contribute to literature by the experimental studies on this subject.